Strategie

Ordnung i swoboda

Fot. Shutterstock

Niemcy to nasz największy partner biznesowy. Wyspy Brytyjskie to trzeci co do wielkości kierunek rodzimego eksportu. Te duże gospodarki  przyciągają mnóstwo Polaków  i wielu spogląda właśnie w ich stronę, gdy myśli o założeniu firmy za granicą. Tu kończą się jednak łatwe podobieństwa, a zaczynają spore różnice. 

W przypadku małych przedsiębiorców często chodzi nie tylko o to, by działać i zarabiać gdzieś indziej w Europie, ale także o ucieczkę od naszych biznesowo-urzędowych realiów. 

To drugie kusi zresztą, by jedynie pozorować funkcjonowanie własnej firmy w innym kraju. Zarejestrować ją tam, w bardziej przyjaznym systemie, ale żyć w Polsce. Tu jednak ostrzegamy: nie róbcie tego. Czasy, gdy możliwa była taka fikcja, dawno minęły. Np. w przypadku samodzielnej działalności gospodarczej kluczowe znaczenie ma tzw. centrum interesów życiowych przedsiębiorcy. Na tej podstawie ustala się jego faktyczną rezydencję podatkową – i w razie czego, ustawia go do pionu (a o jego dochody i składki upominają się nasz fiskus i ZUS). W dobie cyfryzacji i regularnej wymiany informacji między państwami idzie to szybko i łatwo. 

Porządek musi być

„Pozorowanie” w Niemczech to wręcz droga straceńca. Tamtejsza administracja tego nie toleruje, tropi to wytrwale i karze. Na dodatek adres firmy nad Renem zawsze powinien mieć charakter solidnej, fizycznej siedziby i dotyczy to nawet e-sklepów. Musi być przynajmniej biuro, którego nie omieszka odwiedzić przedstawiciel lokalnej skarbówki przed nadaniem nam numeru podatkowego. Gdy nikogo nie zastanie, będzie wracał i nie odpuści, pragnąc się przekonać na własne oczy, że rzeczywiście prowadzimy pod podanym adresem działalność, trzymamy tam dokumenty, ktoś odbiera telefony, przewidziano godziny otwarcia. – Niekiedy urzędnik wymaga rozmawiania po niemiecku, ale zwykle wystarczy znajomość angielskiego – dodaje Maciej Pikuliński, prawnik Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (AHK). 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Nr 5 (44) MAJ 2019
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Czy przenieść firmę za granicę

Dobre auto na niskie raty