Liderzy

Programowanie subatomowe

Komputer kwantowy to nowy paradygmat. Jesteśmy u zarania technologii, którą mamy okazję kształtować – mówią Witold Kowalczyk i Przemysław Chojecki, założyciele Bohr Technology. Fot. Materiały prasowe

Działają dopiero od września, a już dołączyli do elitarnego grona partnerów Microsoftu  mających za zadanie okiełznać komputery kwantowe.  Lecz i bez tego warszawska firma Bohr Technology jest liderem programowania przyszłości. 

Ten, kto mówi, że rozumie mechanikę kwantową, nie rozumie, co mówi – to powiedzenie fizyków trafnie oddaje złożoność procesów zachodzących w świecie cząstek elementarnych. Zaskakujące naukowców zjawiska, jak superpozycja stanów kwantowych czy splątanie, można jednak wykorzystać w technologiach informatycznych. Różne zachowania cząstek elementarnych po schłodzeniu ich do temperatury bliskiej zera absolutnego, jak np. wędrowanie elektronu w dwie strony naraz, zwiększają możliwości obliczeniowe. Problemem jest jednak takie zbudowanie i zaprogramowanie maszyn liczących, aby móc ten potencjał wykorzystać. 

Witold Kowalczyk, 27-letni prawnik, i trzy lata od niego starszy matematyk Przemysław Chojecki też chcą zaprząc do pracy technologię drzemiącą w komputerach kwantowych. – Idea, jaka nam przyświeca, to znalezienie jak najdalej idących zastosowań sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. To automatycznie łączy się z komputerami kwantowymi, które pozwolą rozwiązać wiele dziś nierozwiązywalnych problemów. W nich, zamiast bitów, pojawiają się kubity, czyli kwantowe bity, a w miejsce tranzystorów – atomy – opowiada Przemysław. Na dodatek kubitów jest nie tylko więcej, ale mogą między sobą współgrać. Właśnie przez to ich moc wykładniczo rośnie. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]