Liderzy

Kwartet z silnym postanowieniem

Założyciele Fluence świetnie się uzupełniają. Od lewej: lider zespołu Michał Nejbauer oraz Piotr Skibiński – „konstruktor zaawansowanej elektroniki”. Fot. Filip Miller

Czterej polscy fizycy – założyciele firmy Fluence – stworzyli supermocny laser, który może służyć do cięcia diamentów, podglądania reakcji chemicznych czy operacji korekcji oczu. Mają już pierwszych klientów. To przykład naukowców, którzy świetnie odnaleźli się w świecie biznesu. 

Droga do pełnej komercjalizacji ich technologii zajmie jakieś dwa, trzy lata. W tym czasie prototyp światłowodowego lasera femtosekundowego Fluence powinien trafić do seryjnej produkcji i do urządzeń wykorzystywanych w różnych branżach, zwłaszcza w przemyśle i medycynie. 

Na czym polega rewolucyjność tego urządzenia? Potrafi niezwykle stabilnie generować ultrakrótkie (inaczej femtosekundowe – femtosekunda to jedna biliardowa sekundy) impulsy laserowe – całkowicie w światłowodzie. Dotychczas, aby je wytworzyć, światło przesyłano w powietrzu pomiędzy wieloma precyzyjnie ustawionymi zwierciadłami, kryształkami i soczewkami na stole optycznym. – Taki proces powstawania impulsów femtosekundowych jest bardzo skomplikowany, nieliniowy, czuły na zmiany temperatury i wilgotności. Laser femtosekundowy w tej technologii często się psuje, a zatem generuje znaczne koszty – tłumaczy Michał Nejbauer, współzałożyciel Fluence, lider zespołu. Opracowane przez nich źródło tego rodzaju impulsów jest natomiast odporne na czynniki zewnętrzne, znacznie tańsze w użytkowaniu i niezawodne. – Ta technologia dosłownie bije konkurencję na głowę i ma wielkie szanse na globalną komercjalizację – dodaje Michał. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty