Liderzy

Kwartet z silnym postanowieniem

Założyciele Fluence świetnie się uzupełniają. Od lewej: lider zespołu Michał Nejbauer oraz Piotr Skibiński – „konstruktor zaawansowanej elektroniki”. Fot. Filip Miller

Czterej polscy fizycy – założyciele firmy Fluence – stworzyli supermocny laser, który może służyć do cięcia diamentów, podglądania reakcji chemicznych czy operacji korekcji oczu. Mają już pierwszych klientów. To przykład naukowców, którzy świetnie odnaleźli się w świecie biznesu. 

Droga do pełnej komercjalizacji ich technologii zajmie jakieś dwa, trzy lata. W tym czasie prototyp światłowodowego lasera femtosekundowego Fluence powinien trafić do seryjnej produkcji i do urządzeń wykorzystywanych w różnych branżach, zwłaszcza w przemyśle i medycynie. 

Na czym polega rewolucyjność tego urządzenia? Potrafi niezwykle stabilnie generować ultrakrótkie (inaczej femtosekundowe – femtosekunda to jedna biliardowa sekundy) impulsy laserowe – całkowicie w światłowodzie. Dotychczas, aby je wytworzyć, światło przesyłano w powietrzu pomiędzy wieloma precyzyjnie ustawionymi zwierciadłami, kryształkami i soczewkami na stole optycznym. – Taki proces powstawania impulsów femtosekundowych jest bardzo skomplikowany, nieliniowy, czuły na zmiany temperatury i wilgotności. Laser femtosekundowy w tej technologii często się psuje, a zatem generuje znaczne koszty – tłumaczy Michał Nejbauer, współzałożyciel Fluence, lider zespołu. Opracowane przez nich źródło tego rodzaju impulsów jest natomiast odporne na czynniki zewnętrzne, znacznie tańsze w użytkowaniu i niezawodne. – Ta technologia dosłownie bije konkurencję na głowę i ma wielkie szanse na globalną komercjalizację – dodaje Michał. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Nr 5 (44) MAJ 2019
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Czy przenieść firmę za granicę

Dobre auto na niskie raty