Wydarzenia

Dzień Ochrony Danych Osobowych

System ochrony danych osobowych po wprowadzeniu reformy – to temat przewodni zbliżającego się Dnia Ochrony Danych Osobowych, który odbędzie się 28 stycznia.

Rok 2018 był czasem kluczowych zmian w przepisach, w związku z wdrożeniem ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Rozporządzenie to wprowadziło w Polsce zasadniczą zmianę podejścia do systemu ochrony danych osobowych, jednocześnie łącząc obowiązujące w tym zakresie zasady we wszystkich państwach UE.

– Dzień Ochrony Danych Osobowych ma na celu uświadomić wszystkim obywatelom, jak istotna jest ochrona naszej prywatności i jaka jest wartość naszych danych osobowych we współczesnym świecie. To również okazja do refleksji na temat tego, jak bezpiecznie przetwarzać dane osobowe oraz jak skutecznie je chronić, korzystając z osiągnięć nowoczesnych technologii – zauważa dr Edyta Bielak-Jomaa, prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO).

Głównym punktem obchodów będzie konferencja, która odbędzie się w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Jej główne zagadnienia to wdrożenie tzw. dyrektywy policyjnej w Polsce, kwestie związane z telemarketingiem (oczekiwania i realizacja) oraz realizacja praw osób w internecie.

Z tej okazji zaplanowano również m.in. akcje w szkołach (9. edycja programu edukacyjnego UODO „Twoje dane – Twoja sprawa”) czy na uczelniach (np. konferencja tematyczna na WSB w Dąbrowie Górniczej). Z kolei Śląska Sieć Metropolitalna z Gliwic przygotowała ogólnopolską kampanię na temat bezpieczeństwa w internecie. Wraz z gliwicką Biblioteką Publiczną zorganizowano konkurs dla uczniów i studentów pod honorowym patronatem Prezesa UODO na opracowanie spotu reklamowego promującego ideę ochrony danych osobowych. Najlepsze spoty trafią do szkół i będą emitowane na ogólnodostępnych telebimach w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Katowicach, we Wrocławiu, w Opolu, Bydgoszczy i Gdańsku.

--------------------

Program konferencji

MyCompany Polska 05/2019
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Czy przenieść firmę za granicę

Dobre auto na niskie raty