Wydarzenia

Dzień Ochrony Danych Osobowych

System ochrony danych osobowych po wprowadzeniu reformy – to temat przewodni zbliżającego się Dnia Ochrony Danych Osobowych, który odbędzie się 28 stycznia.

Rok 2018 był czasem kluczowych zmian w przepisach, w związku z wdrożeniem ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Rozporządzenie to wprowadziło w Polsce zasadniczą zmianę podejścia do systemu ochrony danych osobowych, jednocześnie łącząc obowiązujące w tym zakresie zasady we wszystkich państwach UE.

– Dzień Ochrony Danych Osobowych ma na celu uświadomić wszystkim obywatelom, jak istotna jest ochrona naszej prywatności i jaka jest wartość naszych danych osobowych we współczesnym świecie. To również okazja do refleksji na temat tego, jak bezpiecznie przetwarzać dane osobowe oraz jak skutecznie je chronić, korzystając z osiągnięć nowoczesnych technologii – zauważa dr Edyta Bielak-Jomaa, prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO).

Głównym punktem obchodów będzie konferencja, która odbędzie się w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Jej główne zagadnienia to wdrożenie tzw. dyrektywy policyjnej w Polsce, kwestie związane z telemarketingiem (oczekiwania i realizacja) oraz realizacja praw osób w internecie.

Z tej okazji zaplanowano również m.in. akcje w szkołach (9. edycja programu edukacyjnego UODO „Twoje dane – Twoja sprawa”) czy na uczelniach (np. konferencja tematyczna na WSB w Dąbrowie Górniczej). Z kolei Śląska Sieć Metropolitalna z Gliwic przygotowała ogólnopolską kampanię na temat bezpieczeństwa w internecie. Wraz z gliwicką Biblioteką Publiczną zorganizowano konkurs dla uczniów i studentów pod honorowym patronatem Prezesa UODO na opracowanie spotu reklamowego promującego ideę ochrony danych osobowych. Najlepsze spoty trafią do szkół i będą emitowane na ogólnodostępnych telebimach w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Katowicach, we Wrocławiu, w Opolu, Bydgoszczy i Gdańsku.

--------------------

Program konferencji

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

25 najlepszych polskich startupów

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?