Finanse

Pora na operatora

Fot. Materiały prasowe INFINITY Zieleniec ski & spa

Analitycy rynku condo- i aparthoteli oraz najwięksi działający na nim operatorzy są zgodni: popyt na tego rodzaju usługi jest już w kraju z grubsza zaspokojony. Za chwilę wszystkie związane z nimi inwestycje czeka ostra weryfikacja. Na co więc zwracać uwagę dziś, chcąc na nim ulokować pieniądze?

Na rynku condo- i aparthoteli podaż rośnie znacznie szybciej niż popyt. I wygląda na to, że w najbliższych dwóch, trzech latach, a najpóźniej do 2023 r., rynek ten czeka w Polsce bolesna dla części inwestorów weryfikacja. – Sporo obecnie realizowanych projektów jest tak skonstruowanych, że po zakończeniu zasilania inwestorskiego po prostu nie będą generowały zysków, a wręcz mogą upaść – przestrzega Bartosz Turek, analityk z Open Finance. 

Co do tego nie ma też wątpliwości Jan Wróblewski, prezes Zdrojowa Invest & Hotels, największego operatora na rodzimym rynku condohoteli, który ma w nim ok. 30-procentowy udział: – Po oczekiwanym wysypie nowych obiektów w latach 2019–2023 ten bardzo rozproszony w Polsce rynek czeka nieuchronne i wielkie „sprawdzam”. Już dziś bowiem osiąga on etap nasycenia, widać na nim wyraźne oznaki przegrzania i tak naprawdę zostały tu do wypełnienia pojedyncze nisze – zauważa. – W trakcie poprzedniego wyhamowania ok. 1 tys. klientów-inwestorów straciło w sumie ok. 200 mln zł. Niestety przewiduję, że skala nadchodzącej weryfikacji będzie znacząco większa. 

Zdaniem Jakuba Nieckarza, prezesa Property Value Investments, nadal realny jest na tym rynku poziom 5–6 proc. zwrotu netto rocznie (patrz ramka „Na czym polega system condo”). Należy się jednak liczyć z tym, że skoro stopa zwrotu w sektorze mieszkań na wynajem długoterminowy idzie w dół, również na rynku condo czeka nas sporo niespodzianek, i to już w ciągu najbliższych 24 miesięcy. Dotyczy to także inwestycji w najatrakcyjniejszych miejscowościach, jak Zakopane, Karpacz czy Krynica, gdzie daje się zauważyć spadek cen najmu mieszkań hotelowych. Prezes PVI dodaje też: – Znacząco drożeją robocizna, materiały budowlane, obiektów przybywa, zatem niebawem 4–5 proc. zwrotu to może być całkiem niezła propozycja. 

Wniosek: rynek condo został zasypany ofertami, które należy przeglądać uważniej, niż się przeciętnemu inwestorowi wydaje. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?