Finanse

Horyzont 2020: przepustka do ligi mistrzów

Fot. Materiały prasowe

Pozyskanie pieniędzy z ogólnounijnego Horyzontu 2020 jest  trudniejsze niż z krajowych programów badawczo-rozwojowych – taka opinia przeważa wśród firm, które miały do czynienia zarówno z jednym, jak i z drugim. Ale warto się starać, tym bardziej że wygranej towarzyszą dodatkowe korzyści. Często ważniejsze niż zdobycie dotacji. 

Największym problemem w pozyskaniu dotacji z programu Horyzont 2020 było dla nas przełamanie bariery psychicznej – mówi Łukasz Darka, menedżer ds. marki w toruńskiej firmie Torqway. Spółka ta zdobyła w 2017 r. ponad 1,6 mln euro dofinansowania na stworzenie Torqway Hybrid – „pojazdu do ćwiczeń fizycznych dla osób dojrzałych”. To swego rodzaju skrzyżowanie segwaya, roweru elektrycznego i nordic walking. Prace nad nim potrwają do września 2019 r. 

Będzie to druga, ulepszona wersja pierwotnego produktu. Na stworzenie pierwszej – Torqway Sport – czyli pojazdu bez silnika elektrycznego, napędzanego tylko siłą ramion, firma uzyskała w 2014 r. dofinansowanie z krajowych funduszy UE, w ramach RPO województwa kujawsko-pomorskiego. – O ile rodzime firmy nie boją się już sięgać po środki unijne, które są do pozyskania w kraju, o tyle w przypadku funduszy prosto z Brukseli Polaków ogarnia niezrozumiała niemoc – zauważa Łukasz Darka. – Tymczasem, jeśli ktoś poznał już krajową ścieżkę wiodącą do dotacji, która też nie zawsze bywa łatwa, to powinien sobie poradzić również z aplikowaniem do Horyzontu. 

W tym wypadku ogromne znaczenie mają, zdaniem Darki, znajomość angielskiego oraz biznesowe podejście do projektu. Przy czym zwłaszcza na tym podejściu niejeden się potknął. Wiele osób mających dużą wiedzę techniczną potrafi bowiem powiedzieć wszystko na temat swojego pomysłu, wynalazku, innowacji, ale nie odrobiło pracy domowej na temat „po co”, „dla kogo” i „jak to sprzedać”. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?