Finanse

Gospodarki w dół, a dolar królem

Rys. Rafał Piekarski

Zapowiadane od dawna wojny handlowe, zbliżający się wielkimi krokami brexit i spóźniające się podwyżki stóp procentowych będą w największym stopniu kształtować warunki inwestycyjne w 2019 r. W tych niewesołych okolicznościach eksperci dostrzegają jednak także okazje do zarobku. 

U progu 2019 r. analitycy i eksperci są zgodni: globalna gospodarka wchodzi w nową, wolniejszą fazę rozwoju. Taki scenariusz dało się m.in. wyczytać zarówno z klasycznych, jak i z nietypowych, nazywanych czasem alternatywnymi, wskaźników ekonomicznych. 

Do tych pierwszych zaliczyć można z pewnością PMI (Purchasing Managers’ Index), który wskazuje aktywność menedżerów odpowiadających za zakupy i jest barometrem koniunktury w przemyśle. Im wyższa jego wartość punktowa, tym sytuacja w większości firm jest lepsza, przy czym 50 pkt. to cezura, poniżej której – nie jest dobrze. 

Przemysłowy PMI Niemiec już od końca 2017 r., gdy osiągnął rekordowy poziom 63,3 pkt., stopniowo sunął w dół i w październiku wynosił tylko 52,2 pkt. Podobnie zachowywał się analogiczny wskaźnik dla całej strefy euro: w październiku wyniósł 52 pkt. (przy czym tracił na wartości szybciej, niż spodziewał się tego rynek). 

Przejdźmy do prognozowania alternatywnego. Polski Komitet Narodowy EPAL to organizacja, która zrzesza rodzimych producentów palet. Ponieważ są one powszechnie stosowane do transportu przeróżnych towarów, zapotrzebowanie na nie może wskazywać, w jakim kierunku zmierza gospodarka. Przedstawiciele branży twierdzą, że pierwsze symptomy spowolnienia poprzedzającego wybuch światowego kryzysu w 2008 r. dostrzegli z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. W 2018 r. sprzedaż palet szła bardzo dobrze do połowy sierpnia, wrzesień przyniósł oznaki wyhamowania, a potwierdził je październik. 

– Spodziewane w 2019 r. spowolnienie światowej gospodarki staje się faktem – mówi Marek Rogalski, główny analityk walutowy Domu Maklerskiego BOŚ. 

A Przemysław Kwiecień, główny ekonomista Domu Maklerskiego X-Trade Brokers, dodaje, że niektóre oznaki tego spowolnienia były wcześniej maskowane przez cięcia podatkowe w Stanach Zjednoczonych oraz superluźną politykę pieniężną w innych częściach świata. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]