Nowe Technologie

Ponad 200 zgłoszeń do programu GovTech Polska

Zespół GovTech Polska. Fot. Materiały prasowe

W ciągu dwóch tygodni przyjmowania zgłoszeń do GovTech Polska zgłosiło się ponad 200 startupów, MSP i software house’ów. Program, w który zaangażowane są cztery ministerstwa oraz miasto Świdnik, zakłada łatwiejszą współpracę i minimalne wymogi formalne dla zgłaszających się firm.

Do tej pory MSP i startupy niechętnie brały udział w zamówieniach publicznych. Odstraszało je wysokie wadium, portfolio z wielomilionowymi projektami, wymagany zespół z określonym, często specyficznym doświadczeniem. W rezultacie – jak podaje raport Fundacji Startup Poland „Polskie Startupy 2017” – 80 proc. startupów nigdy nie zdecydowało się na udział w publicznym przetargu.

– Idea GovTech Polska od początku zakładała promowanie konkursowego podejścia do zamówień w Polsce. Do zrealizowania są fantastyczne projekty, jak wykrywanie przemytników i pomoc polskim celnikom czy przygotowanie interaktywnej mapy, która pomoże w walce z wykluczeniem cyfrowym polskich obywateli. Dlaczego nie mieliby się ich podjąć polscy startupowcy czy software house’y? Udostępniliśmy te wyzwania mniejszym i średnim firmom, bo wierzymy, że siłą napędową państwa polskiego mogą być szybkie i zwinne organizacje – mówi Justyna Orłowska, dyrektor programu GovTech Polska.

Wśród pozyskanych zgłoszeń największym zainteresowaniem cieszyło się wyzwanie Ministerstwa Finansów. Również wyzwanie Świdnika, związane z uszczelnieniem systemu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, pomimo najmniejszego budżetu, skupiło gros chętnych. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Cyfryzacji oraz Ministerstwo Zdrowia uzyskały średnio po 50 zgłoszeń.

Lista finalistów, którzy zakwalifikują się do II etapu, zostanie ogłoszona 21 grudnia. Prace nad prototypami rozpoczną się w styczniu. W lutym natomiast wybrane zostaną firmy, które finalnie zrealizują projekty w administracji.

Więcej informacji: https://govtech.gov.pl

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]