Nowe Technologie

Ponad 200 zgłoszeń do programu GovTech Polska

Zespół GovTech Polska. Fot. Materiały prasowe

W ciągu dwóch tygodni przyjmowania zgłoszeń do GovTech Polska zgłosiło się ponad 200 startupów, MSP i software house’ów. Program, w który zaangażowane są cztery ministerstwa oraz miasto Świdnik, zakłada łatwiejszą współpracę i minimalne wymogi formalne dla zgłaszających się firm.

Do tej pory MSP i startupy niechętnie brały udział w zamówieniach publicznych. Odstraszało je wysokie wadium, portfolio z wielomilionowymi projektami, wymagany zespół z określonym, często specyficznym doświadczeniem. W rezultacie – jak podaje raport Fundacji Startup Poland „Polskie Startupy 2017” – 80 proc. startupów nigdy nie zdecydowało się na udział w publicznym przetargu.

– Idea GovTech Polska od początku zakładała promowanie konkursowego podejścia do zamówień w Polsce. Do zrealizowania są fantastyczne projekty, jak wykrywanie przemytników i pomoc polskim celnikom czy przygotowanie interaktywnej mapy, która pomoże w walce z wykluczeniem cyfrowym polskich obywateli. Dlaczego nie mieliby się ich podjąć polscy startupowcy czy software house’y? Udostępniliśmy te wyzwania mniejszym i średnim firmom, bo wierzymy, że siłą napędową państwa polskiego mogą być szybkie i zwinne organizacje – mówi Justyna Orłowska, dyrektor programu GovTech Polska.

Wśród pozyskanych zgłoszeń największym zainteresowaniem cieszyło się wyzwanie Ministerstwa Finansów. Również wyzwanie Świdnika, związane z uszczelnieniem systemu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, pomimo najmniejszego budżetu, skupiło gros chętnych. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Cyfryzacji oraz Ministerstwo Zdrowia uzyskały średnio po 50 zgłoszeń.

Lista finalistów, którzy zakwalifikują się do II etapu, zostanie ogłoszona 21 grudnia. Prace nad prototypami rozpoczną się w styczniu. W lutym natomiast wybrane zostaną firmy, które finalnie zrealizują projekty w administracji.

Więcej informacji: https://govtech.gov.pl

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty