Nowe Technologie

Wystartował program GovTech Polska

Fot. Shutterstock

Małe i średnie firmy otrzymały szansę na realizację projektów technologicznych dla administracji. Wystartował właśnie konkurs na wdrożenia innowacyjnych rozwiązań w administracji publicznej. W projekt zaangażowane są Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Zdrowia oraz miasto Świdnik.

GovTech Polska to program, który powstał na bazie doświadczeń administracji publicznej ze Szkocji, z Wielkiej Brytanii czy Singapuru, gdzie podobne inicjatywy są prowadzone od wielu lat. Prace nad nim trwają od maja tego roku – w tym czasie przebadano potrzeby IT różnych ministerstw i samorządów, wybierając finalnie pięć jednostek. Na przedstawicieli biznesu, od małych firm po większych graczy rynkowych, czekają wyzwania z pogranicza big data, business intelligence czy sztucznej inteligencji.

Do GovTech Polska może się zgłosić każda firma zainteresowana realizacją wskazanego w programie wyzwania. Najważniejszy jest pomysł oraz kompetencje, które pozwolą na wdrożenie pomysłu. – GovTech Polska daje szansę na realizację projektów o szerokiej skali i zastosowaniu. Pośrednim klientem jest państwo, ale finalnie z produktów govtechowych skorzysta każdy obywatel – mówi Justyna Orłowska, dyrektor programu GovTech Polska.

Przedsiębiorcy zainteresowani udziałem w pierwszej kolejności muszą złożyć wniosek o dopuszczenie do uczestnictwa w konkursie. Czas na to mają do 30 listopada. Po spełnieniu standardowych wymogów formalnych, od 7 do 17 grudnia zespoły będą mogły składać propozycje rozwiązań na postawione wyzwania administracji. Następnie zamawiający wyłonią finalistów, którzy otrzymają nagrody finansowe. Tak zakończy się I etap programu. Celem drugiego etapu, który rozpocznie się na początku stycznia, będzie opracowanie działającego prototypu. W ten sposób przedsiębiorcy potwierdzą, że są w stanie zamienić pomysł w gotowy produkt i dostarczyć kompletne rozwiązanie.

Opis konkretnych wyzwań opracowanych w ramach programu i pozostałe informacje na stronie https://govtech.gov.pl.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

25 najlepszych polskich startupów

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?