Moim zdaniem

Z optymizmem w nowy rok

Fot. Michał Mutor

Przełom roku to dla wielu osób pora przemyśleń, co zostawiamy za sobą i co zapowiada się w najbliższych miesiącach. Nasze krótkie podsumowanie będzie siłą rzeczy bardzo wybiórcze. Poza tym chcemy skupić się w nim na pozytywach – mniejszych lub większych. 

Zatem jaki był pod tym kątem 2018 r.? Gospodarczo znakomity, co było przede wszystkim zasługą świetnej koniunktury. Doświadczyliśmy wręcz „klęski urodzaju”, w postaci rekordowego niedoboru rąk do pracy. Ale koniunktura raz rośnie, raz opada. I najwyraźniej zaczęła słabnąć, sądząc z jesiennych danych na temat eksportu czy nowych zamówień w przemyśle. Czyli to pozytyw (bo jeszcze przez cały przyszły rok powinno być dobrze), ale z tych trochę mniejszych. 

Podobnie jak flagowe przedsięwzięcie rządu, czyli tzw. konstytucja biznesu. Jest ona punktem wyjścia do faktycznej reformy w relacjach administracji z przedsiębiorcami. To pierwszy taki krok w naszej najnowszej historii. 

Bardzo pozytywną zmianą była obniżka stawki CIT z 19 na 15 proc. oraz wysokości składek ZUS dla początkujących. Wiele dobrego wniósł też program „Polska Bezgotówkowa”, który jest bodźcem pobudzającym rozwój drobnej przedsiębiorczości. 

Nas cieszy również zmiana w KNF, która jest tematem wywiadu w niniejszym wydaniu „My Company Polska”. Dzięki niej jest szansa, że nadmierny konserwatyzm regulatora wobec rynku finansowego zostanie zrównoważony przez nowe, innowacyjne podejście. To dobrze wróży nie tylko rynkowi finansowemu, ale całej gospodarce. I z tą pozytywną myślą wejdźmy w nowy rok. 

 

Nr 5 (44) MAJ 2019
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Czy przenieść firmę za granicę

Dobre auto na niskie raty