Wypatrzone przez ŚWIDERKA

Kosmiczne oczekiwania

Rys. Andrzej Wieteszka

Jeff Bezos, Richard Branson czy Elon Musk. Spółki tych miliarderów są w gronie tych, które zamierzają zarobić krocie na kosmicznym biznesie. Na zyski z kosmosu liczą też polskie firmy. 

W mediach najgłośniej jest o założonej w 2002 r. SpaceX Elona Muska i istniejącej od 2004 r. Virgin Galactic Richarda Bransona. Utworzona w 2000 r. Blue Origin, za którą stoi Jeff Bezos, rzadziej bywa dostrzegana przez dziennikarzy i blogerów, co nie znaczy, że się nie liczy. 

SpaceX i Blue Origin koncentrują się na rakietach wielokrotnego użytku. Ta pierwsza wyprzedza tę drugą. Rakiety Falcon SpaceX mają za sobą nie tylko udane starty i lądowania, ale także komercyjne loty, w których wyniosły na orbitę satelity i dostarczyły zaopatrzenie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W 2019 r. rakieta SpaceX oraz opracowana przez tę spółkę kapsuła mają zostać wykorzystane przez NASA do załogowego lotu na ISS. A Musk ma jeszcze w średnioterminowych planach lot na Marsa i zbudowanie tam stacji kosmicznej. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]