Wypatrzone przez ŚWIDERKA

Kosmiczne oczekiwania

Rys. Andrzej Wieteszka

Jeff Bezos, Richard Branson czy Elon Musk. Spółki tych miliarderów są w gronie tych, które zamierzają zarobić krocie na kosmicznym biznesie. Na zyski z kosmosu liczą też polskie firmy. 

W mediach najgłośniej jest o założonej w 2002 r. SpaceX Elona Muska i istniejącej od 2004 r. Virgin Galactic Richarda Bransona. Utworzona w 2000 r. Blue Origin, za którą stoi Jeff Bezos, rzadziej bywa dostrzegana przez dziennikarzy i blogerów, co nie znaczy, że się nie liczy. 

SpaceX i Blue Origin koncentrują się na rakietach wielokrotnego użytku. Ta pierwsza wyprzedza tę drugą. Rakiety Falcon SpaceX mają za sobą nie tylko udane starty i lądowania, ale także komercyjne loty, w których wyniosły na orbitę satelity i dostarczyły zaopatrzenie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W 2019 r. rakieta SpaceX oraz opracowana przez tę spółkę kapsuła mają zostać wykorzystane przez NASA do załogowego lotu na ISS. A Musk ma jeszcze w średnioterminowych planach lot na Marsa i zbudowanie tam stacji kosmicznej. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Nr 3 (42) MARZEC 2019
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty

Czy przenieść firmę za granicę