Life Style

Biura wyzwolone

Fot. Materiały prasowe

Przestrzenie biurowe zyskują ostatnio  dużo na funkcjonalności i estetyce.  To efekt coraz większej dziś troski  o warunki pracy w imię efektywności, kreatywności i rywalizowania z innymi. 

Ludzie chcą zdrowiej i dłużej żyć, cieszyć się codziennością. Akcentują to mocno na całym świecie. Stąd m.in. popularność wszystkiego, co ma w swojej nazwie „eko” czy „fit”. Zwracają się do natury, a w kontaktach z innymi szukają pozytywów. 

Tak w skrócie opisuje się młodsze pokolenia, które od kilkunastu lat wkraczają na rynek pracy. Znacznie rzadziej niż ich starsi koledzy nastawiają się na konfrontację i parcie do wielkiego sukcesu. Badania  na temat przestrzeni społecznej przeprowadzone w 2016 r. w wielu krajach przez naukowców z brytyjskiego iOpener Institute pokazują, że tzw. milenialsi, czyli osoby urodzone w latach 1980–1995, przykładają dużą wagę do systematycznego rozwoju, elastyczności, a także budowania jak najlepszych relacji w zespole oraz z przełożonymi. Z tego, co robią zawodowo, chcą też być dumni. Jeśli nie znajdują tego rodzaju wartości, odchodzą, by znaleźć właściwsze dla siebie miejsce. A przy tym nieraz wystarczy im rzut oka na biuro, w którym mają spędzać codziennie wiele godzin, aby podjąć decyzję, czy warto w ogóle wiązać się z danym pracodawcą. 

Ta swoista nonszalancja i odczuwany przez wiele firm niedostatek pożądanych kadr spowodowały, że chcąc przyciągnąć i przytrzymać młodszych pracowników, tworzy się dla nich coraz lepsze, ciekawsze, „zdrowsze” biura. Takie określenia można mnożyć, ale generalnie chodzi o przyjazną przestrzeń, która pomoże także wydobyć z nich pokłady efektywności i kreatywności. A stereotypowe biuro kojarzące się z rutyną, brakiem osobowości, paprotką i kalendarzem odchodzi do lamusa. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]