Life Style

Biura wyzwolone

Fot. Materiały prasowe

Przestrzenie biurowe zyskują ostatnio  dużo na funkcjonalności i estetyce.  To efekt coraz większej dziś troski  o warunki pracy w imię efektywności, kreatywności i rywalizowania z innymi. 

Ludzie chcą zdrowiej i dłużej żyć, cieszyć się codziennością. Akcentują to mocno na całym świecie. Stąd m.in. popularność wszystkiego, co ma w swojej nazwie „eko” czy „fit”. Zwracają się do natury, a w kontaktach z innymi szukają pozytywów. 

Tak w skrócie opisuje się młodsze pokolenia, które od kilkunastu lat wkraczają na rynek pracy. Znacznie rzadziej niż ich starsi koledzy nastawiają się na konfrontację i parcie do wielkiego sukcesu. Badania  na temat przestrzeni społecznej przeprowadzone w 2016 r. w wielu krajach przez naukowców z brytyjskiego iOpener Institute pokazują, że tzw. milenialsi, czyli osoby urodzone w latach 1980–1995, przykładają dużą wagę do systematycznego rozwoju, elastyczności, a także budowania jak najlepszych relacji w zespole oraz z przełożonymi. Z tego, co robią zawodowo, chcą też być dumni. Jeśli nie znajdują tego rodzaju wartości, odchodzą, by znaleźć właściwsze dla siebie miejsce. A przy tym nieraz wystarczy im rzut oka na biuro, w którym mają spędzać codziennie wiele godzin, aby podjąć decyzję, czy warto w ogóle wiązać się z danym pracodawcą. 

Ta swoista nonszalancja i odczuwany przez wiele firm niedostatek pożądanych kadr spowodowały, że chcąc przyciągnąć i przytrzymać młodszych pracowników, tworzy się dla nich coraz lepsze, ciekawsze, „zdrowsze” biura. Takie określenia można mnożyć, ale generalnie chodzi o przyjazną przestrzeń, która pomoże także wydobyć z nich pokłady efektywności i kreatywności. A stereotypowe biuro kojarzące się z rutyną, brakiem osobowości, paprotką i kalendarzem odchodzi do lamusa. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Nr 5 (44) MAJ 2019
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Czy przenieść firmę za granicę

Dobre auto na niskie raty