Prawo i podatki

Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych – grudzień 2018

Fot. Shutterstock

Co nowego w prawie? Czego możemy się spodziewać  w najbliższym czasie? Kontynuujemy nasz cykl z informacjami najistotniejszymi z punktu widzenia przedsiębiorcy. 

E-zwolnienia obowiązkowe

1 grudnia elektroniczne zwolnienia lekarskie zastąpią dotychczasowe papierowe. Od tej pory zwolnienie, tzw. e-ZLA, lekarz będzie przekazywał przez internet do ZUS. Ten z kolei udostępni je pracodawcy na jego profilu na PUE ZUS, nie później niż w następnym dniu (bez podawania numeru statystycznego choroby). Informację tę może otrzymać także pracownik, jeżeli ma profil na PUE ZUS. 

Zakaz blokowania geograficznego

3 grudnia wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady zakazujące blokowania geograficznego oraz innych form dyskryminacji klientów ze względu na przynależność państwową, miejsce zamieszkania lub miejsce prowadzenia działalności na rynku wewnętrznym. Przepisy te mają zapewnić równy dostęp do towarów i usług, zapobiegać dyskryminacji cenowej oraz nierównemu traktowaniu, jeśli chodzi o metody płatności przy zakupie produktów i usług w innym państwie UE. Nowe regulacje nie obejmują jednak umożliwiania dostępu do treści chronionych prawem autorskim (np. e-booki czy muzyka), usług finansowych, audiowizualnych, transportowych, zdrowotnych i socjalnych. Przedsiębiorcy będą zobowiązani sprzedać towar lub usługę, jeśli: 

- dostarczają już swoje towary do danego państwa członkowskiego;

- świadczą usługi elektroniczne (np. chmura, hosting);

- świadczą usługi, które klient zrealizuje, kiedy będzie w danym kraju członkowskim, np. rezerwacja hotelu, kupno biletu na festiwal czy imprezę sportową. 

Przedsiębiorcy nie będą mogli też blokować dostępu do swoich sklepów internetowych klientom z innego kraju UE. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty