Nowe Technologie

Technologia na piątkę

Fot. Materiały prasowe Ericsson

Praktyczne wykorzystanie technologii 5G, oznaczające gigantyczne zmiany w świecie,  jaki znamy, jest coraz bliżej. Stworzy też nowe szanse dla małych i średnich firm. 

Powszechny błąd to myślenie, że 5G jest po prostu lepszą wersją 4G. Ale tu naprawdę nie chodzi o to, że za sprawą tej nowej technologii będziemy mogli szybciej pobrać film z internetu. Aby zrozumieć, czym jest i po co się ją wprowadza, trzeba wiedzieć, skąd bierze się na nią zapotrzebowanie. – Przede wszystkim niebywale rośnie liczba danych, jakie na co dzień generuje człowiek – mówi Olaf Krynicki, dyrektor komunikacji w Samsung Electronics Polska. Same tylko dostępne dziś smartfony są w stanie zrobić zdjęcie o wysokiej rozdzielczości, ważące kilkadziesiąt megabajtów. Te ogromne ilości danych chcemy następnie płynnie przetwarzać, przesyłać, odbierać i robić z nich większy użytek niż dotychczas. 

Nowe możliwości

Po drugie, wciąż pojawiają się nowe rozwiązania technologiczne. Ostatnio dużo się mówi np. o autonomicznych samochodach. Jeśli mają się sprawnie poruszać, potrzebują bardzo szybkiej infrastruktury. Wyobraźmy sobie, że łączymy kilka milionów aut naraz w sieć, gdzie każde z nich jest w stanie komunikować się z innymi. To nie wszystko. Komunikuje się z pobliskimi pojazdami, aby znać ich położenie i prędkość, ale także z samą drogą (sprawdza np. czy jest mokro lub ślisko), z sygnalizacją świetlną oraz z przechodniami (ci mogą wysyłać żądania z aplikacji mobilnej, np. zamówić taksówkę). A to tylko samochody. Według różnych szacunków w 2020 r. na świecie może być połączonych ze sobą kilkadziesiąt miliardów ludzi i różnych urządzeń. – Bez 5G takiej wizji nie da się zrealizować – zauważa Krynicki. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

25 najlepszych polskich startupów

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?