Zarządzanie

Benefity: nie marnujcie tego wsparcia

Fot. Shutterstock

Polskie firmy wydają na pozapłacowe benefity coraz większą część swoich budżetów. Ten trend trwa od lat i bierze się z przekonania, że kluczem do motywacji pracownika czy jego lojalności jest jego dobrostan i poczucie bycia docenionym. Już 69 proc. Polaków otrzymuje w pracy co najmniej jeden benefit. Ale kiedy te dodatki naprawdę działają?

Benefity to pojęcie bardzo szerokie, bo obejmuje wszystko, co pracownicy dostają oprócz wynagrodzenia: od pakietów medycznych czy ubezpieczeniowych, poprzez szkolenia, firmowe samochody, posiłki, karty sportowe, po elastyczne godziny pracy albo możliwość przyjścia do niej z dzieckiem. Ogólnie rzecz biorąc, mają stanowić zachętę w procesie rekrutacji oraz wzmacniać motywację i lojalność osób już zatrudnionych. 

Rola benefitów rośnie, gdy spada bezrobocie lub przedsiębiorstwa rywalizują ze sobą o specjalistów. Firmy starają się wtedy tym bardziej wyróżnić jako przyjazne, dobre miejsce pracy. 

A przy tym trzeba pamiętać, że sposób, w jaki te dodatki oddziałują, zmienia się wraz z ich upowszechnianiem. – Niektóre z nich, np. opieka medyczna, stały się już dla pracowników standardem – zwraca uwagę Urszula Zając-Pałdyna, ekspertka HR i autorka bloga hrnaobcasach.pl.  – Straciły przez to moc motywowania, jednak ich nieobecność jest traktowana jako duży minus. 

Brak pakietu medycznego może wręcz uderzać w motywację pracowników, osłabiać ich lojalność, odstraszać potencjalnych kandydatów. W branży IT podobnie jest z brakiem możliwości pracy zdalnej. 

Część pracodawców, w poszukiwaniu działających, niepowtarzalnych dodatków, sięga więc po coraz to nowsze rozwiązania, w miarę jak dotychczasowe zamieniają się w standard. W efekcie rozpowszechniają się np. darmowe owoce w miejscu pracy czy piłkarzyki, a masaż relaksacyjny proponuje się już nawet pracownikom niskiego szczebla. Ostatnio pojawiają się rozwiązania systemowe, dopasowujące się zarazem do konkretnych osób, jak usługi zdalnej asystentki lub concierge. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?