Finanse

Zdążyć przed zmianą przepisów

Fot. Shutterstock

Ten, kto zamierza wkrótce kupić lub wynająć firmowy samochód, powinien do tego podejść z podwójną rozwagą. Tym bardziej że może trzeba będzie o tym zdecydować błyskawicznie. Od stycznia ma bowiem obowiązywać prawo, które obniży opłacalność wzięcia auta w leasing, na wynajem lub na kredyt. 

Duża nowelizacja ustaw podatkowych została już przyjęta przez Sejm i zaakceptowana przez Senat. Gdy powstawał ten artykuł, czekała tylko na podpis prezydenta. Nic nie wskazywało, że nie będzie ogłoszona w Dzienniku Ustaw do końca listopada. Przekroczenie tej daty oznaczałoby, że nie zacznie obowiązywać od 2019 r. 

Warto zaznaczyć, że wbrew wielu medialnym przekazom, te zmiany w przepisach nie dotyczą wyłącznie leasingu, ale również innych form finansowania. – Limitowanie rat zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu dotyczy zarówno leasingu operacyjnego, jak i wynajmu długo-, średnio- i krótkoterminowego. W przypadku zakupów za gotówkę czy na kredyt analogicznemu limitowaniu podlegają odpisy amortyzacyjne. Zatem wszystkie te formy użytkowania samochodów mają te same ograniczenia, a więc także te same warunki działania – tłumaczy Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu. 

Na czym polegają nowe zasady

Losy tych przepisów powinni bacznie śledzić wszyscy przedsiębiorcy. Nowe zasady finansowania auta w firmie wpłyną jednak przede wszystkim na pojazdy o wartości początkowej powyżej 150 tys. zł (lub 225 tys. zł w przypadku elektrycznych). – Obecnie takiego limitu dla leasingu nie ma. Powyższe oznacza, że od 2019 r. realne obciążenia podatkowe z tytułu leasingu drogiego auta wzrosną – tłumaczy Magdalena Jaworska, starszy menedżer w Crido. 

Limit dla amortyzacji pojazdów obowiązywał od kilkunastu lat i wynosił 20 tys. euro (ok. 88 tys. zł), ale zostanie podniesiony również do 150 tys. zł. Nowością jest objęcie nim także wynajmu długoterminowego – w rezultacie opłacalność podatkowa wszystkich sposobów finansowania pojazdów będzie podobna. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]