Finanse

Zdążyć przed zmianą przepisów

Fot. Shutterstock

Ten, kto zamierza wkrótce kupić lub wynająć firmowy samochód, powinien do tego podejść z podwójną rozwagą. Tym bardziej że może trzeba będzie o tym zdecydować błyskawicznie. Od stycznia ma bowiem obowiązywać prawo, które obniży opłacalność wzięcia auta w leasing, na wynajem lub na kredyt. 

Duża nowelizacja ustaw podatkowych została już przyjęta przez Sejm i zaakceptowana przez Senat. Gdy powstawał ten artykuł, czekała tylko na podpis prezydenta. Nic nie wskazywało, że nie będzie ogłoszona w Dzienniku Ustaw do końca listopada. Przekroczenie tej daty oznaczałoby, że nie zacznie obowiązywać od 2019 r. 

Warto zaznaczyć, że wbrew wielu medialnym przekazom, te zmiany w przepisach nie dotyczą wyłącznie leasingu, ale również innych form finansowania. – Limitowanie rat zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu dotyczy zarówno leasingu operacyjnego, jak i wynajmu długo-, średnio- i krótkoterminowego. W przypadku zakupów za gotówkę czy na kredyt analogicznemu limitowaniu podlegają odpisy amortyzacyjne. Zatem wszystkie te formy użytkowania samochodów mają te same ograniczenia, a więc także te same warunki działania – tłumaczy Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu. 

Na czym polegają nowe zasady

Losy tych przepisów powinni bacznie śledzić wszyscy przedsiębiorcy. Nowe zasady finansowania auta w firmie wpłyną jednak przede wszystkim na pojazdy o wartości początkowej powyżej 150 tys. zł (lub 225 tys. zł w przypadku elektrycznych). – Obecnie takiego limitu dla leasingu nie ma. Powyższe oznacza, że od 2019 r. realne obciążenia podatkowe z tytułu leasingu drogiego auta wzrosną – tłumaczy Magdalena Jaworska, starszy menedżer w Crido. 

Limit dla amortyzacji pojazdów obowiązywał od kilkunastu lat i wynosił 20 tys. euro (ok. 88 tys. zł), ale zostanie podniesiony również do 150 tys. zł. Nowością jest objęcie nim także wynajmu długoterminowego – w rezultacie opłacalność podatkowa wszystkich sposobów finansowania pojazdów będzie podobna. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Nr 5 (44) MAJ 2019
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Czy przenieść firmę za granicę

Dobre auto na niskie raty