CSR

Koło zamiast linii

Fot. Shutterstock

Gospodarka o obiegu zamkniętym może być ratunkiem dla naszej planety. Coraz lepiej rozumie to biznes (szczególnie duży) – kluczowy dla powodzenia całej sprawy, ale do przełomu jeszcze daleka droga. 

Na Ziemi żyje ponad 7,5 mld ludzi. ONZ prognozuje, że za trzy dekady będzie to już prawie 10 mld. Wzrost populacji oznacza wyższe zapotrzebowanie na produkty, a w efekcie – także więcej śmieci. Poza tym, mówiąc oględnie – zasobów naturalnych nie przybywa. Odpowiedzią na te wyzwania może być przestawienie gospodarki z modelu liniowego (weź – wyprodukuj – zużyj – wyrzuć) na gospodarkę o obiegu zamkniętym (GOZ), nazywaną również okrężną czy cyrkularną. W niej odpady, jako surowce wtórne, pozostają w obiegu tak długo, jak to tylko możliwe. 

Potrzeba zmian

Ewa Wojciechowicz, menedżerka projektów z Forum Odpowiedzialnego Biznesu, podkreśla, że ludzkość, coraz szybciej wykorzystując zasoby naturalne, żyje na kredyt. – Surowców będzie coraz mniej, a śmieci coraz więcej. Zanim zaczniemy myśleć, co robić z odpadami, zastanówmy się najpierw, jak sprawić by było ich mniej. GOZ może być odpowiedzią, bo poszukuje rozwiązań na wszystkich etapach życia produktu: od jego projektowania i wyboru surowców, poprzez produkcję, aż po użytkowanie, zbiórkę odpadów i ponowne ich zagospodarowanie – opisuje Wojciechowicz. 

Na potrzebę wdrożenia nowego modelu już trzy lata temu zwróciła uwagę Komisja Europejska. Poważnie o nim dyskutują USA, Indie czy Chiny – głównie dlatego, że model ten może uniezależnić wzrost gospodarczy poszczególnych państw i regionów od dostępności zasobów, a także od ich ceny i jakości. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty