Strategie

Kapitał w grze

Roman Wyszomirski. Fot. Materiały prasowe

Droga Romana Wyszomirskiego, prezesa spółki MBR Finance, kredytującej posiadaczy samochodów, to przykład na to, jak działając stale w tym samym obszarze, wymyślać swój biznes wciąż na nowo. 

Tak było od początku. W 1995 r. Wyszomirski, razem z dwoma wspólnikami (ich danych nie podaje), założył Polskie Towarzystwo Finansowe operujące najpierw na lokalnym, wrocławskim rynku. Późniejszy szef MBR Finance miał wówczas 25 lat i dużo entuzjazmu. 

Pośrednicy

W ciągu sześciu lat firma urosła tak, że jej ofertę można było znaleźć w większości komisów i salonów samochodowych w Polsce – a była „tylko” pośrednikiem wyspecjalizowanym w finansowaniu samochodów. W 2001 r. zatrudniała już 1,5 tys. osób, a kredyty udzielane za jej pomocą warte były 1,3 mld zł rocznie. Przy tych rozmiarach, aby dalej się rozwijać, potrzebowała potężnego zastrzyku gotówki albo finansującego ją partnera. – Byliśmy też już trochę prowadzeniem tego biznesu zmęczeni – przyznaje Wyszomirski. 

W tym samym czasie do Polski chciał wejść Santander Consumer Bank, który odkupił udziały w PTF, choć nie bezpośrednio od jego właścicieli, czyniąc tych ostatnich milionerami. Ich apetyt na pieniądze został chwilowo zaspokojony, ale przecież tuż po trzydziestce byli jeszcze zbyt młodzi, by wystarczało im życie z odsetek. Dlatego, gdy tylko minął okres zakazu konkurencji, dawni założyciele PTF postanowili skopiować swój wcześniejszy sukces. Po finansowanie udali się do Credit Agricole, tego samego, który w 2001 r. odkupił inny działający w tym czasie prywatny biznes – EFL Leasing należący do Leszka Czarneckiego. Spotkali go w windzie.  A że trochę znali się już wcześniej, ułatwiło to rozmowę. Od słowa do słowa zapadła decyzja, że będą działać razem. Pod koniec 2002 r. założyli Powszechny Dom Kredytowy (PDK), który także miał pełnić funkcję pośrednika w udzielaniu kredytów na zakup samochodu. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]