Wywiad

Zrobiliśmy milowy krok

Fot. Michał Mutor

O tym, że polski rynek finansowy staje się jednym z najbardziej innowacyjnych w Europie, o piaskownicy regulacyjnej, hubie dla fintechów, otwarciu na blockchain i roli w tym wszystkim KNF rozmawiamy z Arturem Granickim, dyrektorem Departamentu Innowacji Finansowych Fintech w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego. 

Realizuje pan zupełnie nowe, powstałe na początku mijającego roku plany Komisji Nadzoru Finansowego. Czy może pan powiedzieć coś więcej o działaniach, które właśnie pan uruchamia?

W tym momencie realizujemy cztery główne projekty. Pierwszym i najbardziej rozwiniętym jest program doradztwa dla podmiotów z sektora Fintech o nazwie Innovation Hub, za pomocą którego można uzyskać oficjalną interpretację przepisów prawa, przygotowaną przez KNF. W ramach Innovation Hub spotykamy się i udzielamy porad, jak prowadzić działalność w obszarze Fintech bezpiecznie, zgodnie z przepisami i naszymi wymogami, ale w taki sposób, aby satysfakcjonował on zarówno KNF, jak i daną spółkę. 

Drugim istotnym działaniem jest praca nad szeregiem zmian legislacyjnych, których celem jest ułatwienie rozwijania działalności fintechowej. Mamy nadzieję zaprezentować je jeszcze w tym roku. 

Trzecim projektem jest program Piaskownicy regulacyjnej KNF umożliwiający testowanie rozwiązań fintechowych w bezpiecznym środowisku jeszcze przed uzyskaniem na taką działalność niezbędnych zgód i licencji. 

I wreszcie jest Fintech Hub, czyli centrum informacyjne dla fintechów, które chcemy otworzyć w siedzibie UKNF na ul. Niedźwiedziej w Warszawie. Jego celem jest zgromadzenie w jednym miejscu wszystkich istotnych dla branży Fintech podmiotów w Polsce, w tym przedstawicieli instytucji rządowych i pozarządowych, funduszy VC, akceleratorów, a także podmiotów chcących prowadzić w kraju działalność w tej branży. Chcemy zintegrować społeczność reprezentującą wszystkie zainteresowane strony, aby w tym jednym miejscu można było uzyskać wszelkie informacje przydatne dla twórców fintechowych startupów. Przedsięwzięcie to ruszy w pierwszym kwartale przyszłego roku. Jeszcze w 2018 r. chcemy zrobić pierwszy krok w tym kierunku, czyli uruchomić specjalną stronę internetową skupiającą informacje o działalności Fintech w Polsce, prowadzoną w języku polskim i angielskim. Aby każdy zainteresowany podmiot mógł w prosty i przystępny sposób znaleźć wszystko, co dotyczy prowadzenia działalności w tym sektorze i całej funkcjonującej w nim społeczności. 

Wróćmy może do piaskownicy. To wyjątkowo innowacyjne przedsięwzięcie na tak regulowanym rynku, jak rynek finansowy. 

Piaskownica wystartowała pod koniec października i, jak wspomniałem, umożliwia testowanie rozwiązań fintechowych w bezpiecznym środowisku przez podmioty, które dopiero będą się starać o niezbędne zezwolenia, w miarę pozytywnego przechodzenia testów. Jednocześnie ruszył nabór na operatorów piaskownicy, czyli akceleratorów startupów. Będą wspólnie z nami pomagać fintechom w rozwoju i je testować. Przy wyborze operatorów duży nacisk kładziemy na wsparcie merytoryczne, szkoleniowe i prawne kierowane do startupów, poprzez pomoc w pozyskiwaniu licencji, w przygotowaniu wykwalifikowanej kadry szkoleniowej. Kładziemy również nacisk na środowiska testowe. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]