Liderzy

Łuna od Lachowskich

Komplementarność – to słowo wyjaśnia, dlaczego twórcy spółki Plantalux, producenta lamp LED doświetlających rośliny szklarniowe, ledwo ze swoim biznesem wystartowali, a już mogą mówić o międzynarodowym sukcesie. 

Po pierwsze, w ich firmie dopełniają się kwalifikacje jej założycieli. Senior, Jacek Lachowski, jest uznanym specjalistą w zakresie oświetlenia. Ma za sobą kilkadziesiąt lat praktyki, służy wiedzą oraz, jak to ujmuje jego starszy syn, Rafał – „poczuciem niezależności”. – Tata zawsze pracował na swoim – podkreśla Rafał Lachowski. 

Tę postawę po nim odziedziczył, podobnie jak jego brat Jakub, ale poszli w różnych, pod względem zawodowym, kierunkach. Dlatego Rafał, z wykształcenia finansista, zajmuje się w Plantaluxie zapleczem administracyjnym, logistyką, finansami. Jakub, dietetyk i psycholog biznesu, najbardziej „bywa”, co oznacza, że odpowiada za sprzedaż i nawiązywanie kontaktów, ale ma w tym wsparcie w Rafale. We trzech tworzą kompletną drużynę. – Ciężko się nam pokłócić, bo odpowiadamy za tak różne obszary... 

Także oferta Plantaluxa jest komplementarna. Mówiąc w skrócie, składają się na nią lampy LED do doświetlania roślin (aby wesprzeć je w procesie fotosyntezy) i aplikacja do zdalnego sterowania tym oświetleniem. – Razem uzyskujemy spójny system pozwalający na sprawne planowanie oraz zarządzanie produkcją szklarniową. Mam nadzieję, że jeszcze do końca 2018 r. wdrożymy udoskonaloną aplikację analityczno-sterującą. Dzięki niej będzie możliwa kontrola potrzeb oświetleniowych roślin w różnych okresach, np. w fazie wzrostu czy podczas owocowania – wyjaśnia Rafał. 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Nr 5 (44) MAJ 2019
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Czy przenieść firmę za granicę

Dobre auto na niskie raty