Materiał Partnera

Ruszyła kolejna edycja Szlachetnej Paczki w Piasecznie

Fot. Anna Niezabitowska

W tym roku zespół wolontariuszy tworzą aż 22 osoby, na czele z Zuzanną Dyttus – tegoroczną Liderką Regionu Piaseczno. Rolą wolontariuszy jest pośredniczenie między rodzinami, mającymi szansę na otrzymanie Szlachetnych Paczek, a darczyńcami, którzy już w tę sobotę będą wybierać rodziny z ogólnopolskiej bazy. Wcześniej jednak trzeba wyłonić potencjalne rodziny, poznać się z ich członkami, rozeznać w sytuacji każdej z nich.

Od października udało nam się odwiedzić 60 rodzin – w poszukiwania tych najbardziej potrzebujących zaangażowały się szkoły, parafie, instytucje społeczne, nasze rodziny i znajomi. Odnajdujemy wielkich bohaterów codzienności. Spotykamy samotnych rodziców, rodziny borykające się z niepełnosprawnościami czy stratą jedynego żywiciela. Początkowo nieufnych starszych ludzi, schorowane wdowy, dzielnych młodzieńców, wspaniałe dzieci. Te wizyty nie są łatwe. Widzimy problemy i sytuacje, o których wcześniej najwyżej słyszeliśmy w telewizji, które nigdy nas nie dotyczyły. Spotykamy się z opowieściami o przemocy, biedzie, poniżeniu, ale też o wielkiej miłości, pięknych wspomnieniach, tragicznych wydarzeniach, które przerwały rodzinne szczęście. Często słyszymy o bezradności wobec zastanej sytuacji, o strachu o jutro, ale też o dumie z dzieci czy wnuków i nadziei na lepszą przyszłość. Znajdujemy przykłady ludzi niezwykle silnych, gotowych do poświęceń, pracujących ponad siły, ale często zostawionych samym sobie.

Paczka otrzymana przez zakwalifikowaną rodzinę najczęściej nie jest symboliczną pomocą, ale realnym wsparciem materialnym, które na dłuższy czas odciąży bardzo napięty budżet domowy. My, jako wolontariusze, przeprowadzamy z rodziną szczegółowy wywiad – chcemy wiedzieć, czego rzeczywiście potrzebuje. Zawsze prosimy darczyńców, by ofiarowane rzeczy były nowe, kupione specjalnie dla przyszłych właścicieli, tak by rodzina poczuła się tego dnia wyjątkowo. Nigdy nie spotykamy się z odmową i niezrozumieniem. Darczyńcy niemal zawsze chcą poznać rodziny i – o ile wyrażą one zgodę – uczestniczą we wręczeniu Szlachetnych Paczek. To zawsze bardzo poruszający moment. Zdarza się, że udział w projekcie jest początkiem relacji czy nawet przyjaźni obydwu stron. To piękne, bo w przeciwnym razie ludzie z całkiem innych środowisk nigdy by ze sobą nie rozmawiali.

W zrobienie jednej paczki zwykle zaangażowane jest całe przedszkole, szkoła, zakład pracy czy liczna grupa przyjaciół. Najpiękniejsze jest to, że w naszym rejonie chętnych darczyńców jest tak naprawdę więcej niż potrzebujących rodzin! Może każdy przed Świętami ma potrzebę czynienia dobra... Jeśli tak, to Szlachetna Paczka daje ku temu okazję. W ubiegłym roku wartość zawartości piaseczyńskich paczek wyniosła ok. 83 tys. zł! To tak jakby każdy mieszkaniec naszej gminy przeznaczył więcej niż złotówkę na pomoc rodzinom.

W momencie pisania tego tekstu do otwarcia bazy rodzin pozostają trzy dni, a do finału (czyli dnia rozwożenia paczek do rodzin) niecały miesiąc. „My naprawdę jesteśmy podekscytowani! Finał to ogromne emocje, wielka radość, wzruszenie i satysfakcja. Najpiękniejszy jest moment, gdy rodzina nie może uwierzyć, że to wszystko specjalnie dla nich, a wolontariusze niestrudzenie wnoszą kolejne paczki... W tym roku współpracujemy z piaseczyńską OSP. Strażacy zgodzili się, byśmy stworzyli magazyn w ich nowej siedzibie przy ul. Dworcowej, będą też z nami rozwozić paczki” – mówi liderka Zuzanna Dyttus i zaznacza, że do współpracy zaprasza każdego mieszkańca gminy.

Otwarcie ogólnopolskiej bazy rodzin planowane jest na 17 listopada (sobota), na godz. 11, na stronie internetowej www.szlachetnapaczka.pl. Natomiast finał odbędzie się 8 i 9 grudnia. Magazyn Regionu Piaseczno będzie się mieścił przy ul. Dworcowej 19 w Piasecznie.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]