Wypatrzone przez ŚWIDERKA

Skaner przenosi sklep do internetu

Rys. Andrzej Wieteszka

Internetowy handel wymiata z rynku tradycyjne sklepy. I te wielkie, i te małe, które jeszcze niedawno działały tuż za rogiem. Irlandzki startup Pointy twierdzi, że może pomóc przetrwać małym sklepom, a inwestorzy uznali, że pomysł dublińskiej firmy wart jest ich pieniędzy.

Brytyjski Maplin w końcu czerwca zamknął swych 200 sklepów z elektroniką. Istniejąca od 1972 r. firma nie wytrzymała konfrontacji z ofertą dostępną u internetowej konkurencji. Nim jej placówki zamknęły podwoje, trwała w nich wyprzedaż. To, co zostało na sklepowych półkach i w magazynach, a także inne aktywa Maplina, w tym jego logo, ma sprzedać likwidator. Nie inaczej było z Toys „R” Us, amerykańską siecią z zabawkami.

Wpływ e-handlu na mniejsze, często rodzinne sklepy można obserwować niemal każdego dnia, idąc po ulicach czy to polskich, czy np. brytyjskich miast i miasteczek. Najpierw zaczynają ograniczać ofertę, potem są wyprzedaże, a następnie w witrynie pojawia się napis „Lokal do wynajęcia”.

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

25 najlepszych polskich startupów

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?