Wypatrzone przez ŚWIDERKA

Skaner przenosi sklep do internetu

Rys. Andrzej Wieteszka

Internetowy handel wymiata z rynku tradycyjne sklepy. I te wielkie, i te małe, które jeszcze niedawno działały tuż za rogiem. Irlandzki startup Pointy twierdzi, że może pomóc przetrwać małym sklepom, a inwestorzy uznali, że pomysł dublińskiej firmy wart jest ich pieniędzy.

Brytyjski Maplin w końcu czerwca zamknął swych 200 sklepów z elektroniką. Istniejąca od 1972 r. firma nie wytrzymała konfrontacji z ofertą dostępną u internetowej konkurencji. Nim jej placówki zamknęły podwoje, trwała w nich wyprzedaż. To, co zostało na sklepowych półkach i w magazynach, a także inne aktywa Maplina, w tym jego logo, ma sprzedać likwidator. Nie inaczej było z Toys „R” Us, amerykańską siecią z zabawkami.

Wpływ e-handlu na mniejsze, często rodzinne sklepy można obserwować niemal każdego dnia, idąc po ulicach czy to polskich, czy np. brytyjskich miast i miasteczek. Najpierw zaczynają ograniczać ofertę, potem są wyprzedaże, a następnie w witrynie pojawia się napis „Lokal do wynajęcia”.

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Nr 3 (42) MARZEC 2019
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty

Czy przenieść firmę za granicę