Prawo i podatki

Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych – listopad 2018

Fot. Shutterstock

Co nowego w prawie? Czego możemy się spodziewać  w najbliższym czasie? Kontynuujemy nasz cykl z informacjami  najistotniejszymi z punktu widzenia przedsiębiorcy. 

Sukcesja w firmie

Od 25 listopada zacznie obowiązywać ustawa regulująca zasady tymczasowego zarządzania firmą po śmierci jej właściciela. Podstawowym jej celem jest zapewnienie przedsiębiorcom, będącym osobami fizycznymi, zachowanie ciągłości funkcjonowania ich biznesów. Dotychczas sukcesja była możliwa po przeprowadzeniu długotrwałego postępowania spadkowego. Po wejściu w życie nowych przepisów prowadzenie firmy przez okres przejściowy, do momentu działu spadku, powierza się zarządcy sukcesyjnemu. Ustawa dotyczy tylko tych przedsiębiorców, którzy w chwili śmierci byli wpisani do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). 

Firma zarządzana przez zarządcę sukcesyjnego będzie określana przedsiębiorstwem w spadku i ta informacja również pojawi się w CEIDG. Zarządzanie majątkiem będzie dotyczyło jedynie mienia zmarłego przedsiębiorcy (np. jego udziału we współwłasności). Pozostali współuprawnieni będą mogli dysponować swoimi prawami na zasadach ogólnych. Jeżeli do majątku przedsiębiorcy w chwili jego śmierci wchodziło kilka firm, to wszystkie będą objęte jednym „przedsiębiorstwem w spadku”. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]