Finanse

Mieszkania: wynajem długoterminowy wciąż kusi

Fot. Shutterstock

Niskie oprocentowanie lokat i brak atrakcyjnych form osiągania pasywnego dochodu powodują, że ok. 700 tys. Polaków zdecydowało się zainwestować w wynajem i czerpać z tego przychody. Chętnych ciągle przybywa. 

575 tys. Polaków zapłaciło w zeszłym roku  zryczałtowany po- datek od przychodów z wynajmu mieszkań – wynika z dorocznego raportu Narodowego Banku Polskiego na temat rynku mieszkaniowego w naszym kraju. NBP w tym wypadku powołuje się na dane Ministerstwa Finansów. Do tej liczby dochodzi mniej więcej stała grupa 140–150 tys. podatników, która rozlicza przychody z wynajmu według skali podatkowej (ostatnie dane dotyczą jednak 2016 r.). Łącznie daje to więc nieco ponad 700 tys. osób. Ci, którzy zdecydowali się na ryczałt (8,5 proc. od osiągniętego przychodu) płacili średnio 1,6 tys. zł podatku rocznie, co dawałoby miesięczny przychód zgłoszony fiskusowi również na poziomie 1,6 tys. zł. Można więc przyjąć, że w tej grupie dominują wynajmujący mieszkania, a nie właściciele lokali z przeznaczeniem na handel i usługi, którzy wybierają zapewne rozliczenia według skali podatkowej. 

Liczba tych, którzy zdecydowali się na ryczałt, wciąż się powiększa. Tylko w 2017 r. było ich więcej o 70 tys. osób (wzrost o prawie 14 proc.). Przy prawdopodobnie stabilnej grupie rozliczających się według skali oznacza to, że generalnie przybywa inwestujących w nieruchomości na wynajem lub takich, którzy wychodzą z szarej strefy. Dodajmy, że w 2006 r. łączna liczba podatników rozliczających dochody z najmu nie przekraczała 300 tys., a w 2013 r. było ich już ok. 0,5 mln. Od tamtej pory liczba inwestujących w mieszkania na wynajem wyraźnie szła w górę. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]