Strategie

Trzy filary franczyzy

Fot. East News

Franczyzy są coraz powszechniejsze. Te dotyczące handlu i gastronomii otaczają nas na każdym kroku. Ale pod ich skrzydłami są też oddziały banków, szkoły językowe, agenci nieruchomości, biura tłumaczeń, przychodnie. Franczyzę może założyć właściwie każda firma, której model działania sprawdza się od dłuższego czasu. To sposób na ekspansję. 

Głównym, niejako filozoficznym, założeniem franczyzy jest to, że największym kapitałem dobrze sobie radzącej firmy są kwestie niematerialne: jej model funkcjonowania, kultura organizacyjna, wiedza o rynku i biznesie, uznana przez klientów marka. Jeśli mamy te dobra, możemy znacznie poszerzyć swoją działalność, nawet bez kapitału na ekspansję. Zawieramy po prostu odpowiednie umowy z innymi przedsiębiorcami. Chodzi o to, by, zachowując w podstawowych kwestiach swoją niezależność i ponosząc również koszty, działali oni pod naszym szyldem. Powiedzmy, że zakładamy franczyzę gastronomiczną. Franczyzobiorcy będą nam płacić za nasz udany model biznesowy i know-how, czyli za licencję (bo np. wiemy, gdzie warto otworzyć lokal, jak go urządzić, co serwować, jak obsługiwać klientów) oraz za nasze kontakty i działania (w tym np. za wspólne dla wszystkich zakupy czy prowadzenie marketingu). I wreszcie rzecz bardzo ważna – będą płacić za naszą markę (byle okazała się wystarczająco silna). – Jako franczyzodawca dostarczamy know-how, narzędzia, rozwijamy produkt, promujemy markę i rozmawiamy z dostawcami, a bezpośrednie prowadzenie poszczególnych lokali oddajemy w ręce franczyzobiorców – opisuje Dorota Cacek, wiceprezes firmy Sphinx Polska, zarządzającej m.in. restauracjami Sphinx, Chłopskie Jadło czy siecią pubów Piwiarnia Warki. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?