Liderzy

Genomtec: Rewolucja w diagnostyce

Fot. Materiały prasowe

Wystarczy nanieść kilka kropli krwi czy śliny na kartę reakcyjną, wsunąć ją do małego urządzenia Genomtec ID i poczekać na odczyt. Po chwili otrzymujemy informację np. o tym, czy zaatakował nas wirus, czy bakteria, albo czy mamy ciężką grypę, czy może wczesne objawy boreliozy. To prawdziwa rewolucja, przełom na skalę światową. 

Kilka lat temu, tuż po studiach na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, Miron Tokarski, absolwent analityki medycznej, miał staż w tamtejszym Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Wtedy też przekonał się, jak bardzo pacjenci i ich bliscy potrzebują szybkiej i pewnej diagnozy. Do wyobraźni szczególnie przemówiły mu przypadki chorych dzieci z oddziału nefrologii pediatrycznej. Często potrzebowały wyniku badania natychmiast, a laboratorium pracowało tylko do 15.30. 

Wtedy zaczęła za nim chodzić myśl, by opracować sposób, który maksymalnie przyspieszy rozpoznawanie źródeł problemów ze zdrowiem, aby można było jak najszybciej podjąć właściwe leczenie. Był bardzo zmotywowany. Jesienią 2016 r. założył wraz z grupą innych specjalistów spółkę Genomtec, która zajęła się odpowiednimi badaniami. Doszli do imponujących rezultatów. 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]