Finanse

Bankowanie zrobiło się fajniejsze

Fot. Shutterstock

Upowszechnianie się aplikacji mobilnych, promocje dobrane pod danego przedsiębiorcę, różne ułatwienia w codziennym prowadzeniu biznesu, jak choćby terminale płatnicze – to zmiany, jakie zachodzą ostatnio w ofertach banków dla MSP. Łyżką dziegciu jest jednak konieczność czytania tego, co napisano drobnym druczkiem, oraz odnośników, które nie chcą zniknąć z umów i tabel opłat. 

Na początek dobra wiadomość: prowadzenie firmowego rachunku jest nieco tańsze niż jeszcze kilkanaście miesięcy temu. Zauważają to bodaj wszyscy, którzy obserwują, co w trawie piszczy, jeśli chodzi o oferty sektora bankowego dla MSP. Ale mają też kilka zastrzeżeń. 

Zero zeru nierówne

– Na razie tylko nieliczne banki proponują rachunki firmowe za „bezwarunkowe 0 zł”. Nie można jednak tego mylić z ofertą konta naprawdę za 0 zł, co oznacza brak jakichkolwiek opłat za jego użytkowanie. Takich kont na rynku praktycznie nie ma – zauważa Katarzyna Rostkowska, ekspert portalu Bankier.pl. Niemniej, biorąc pod uwagę jedynie trzy najważniejsze kryteria, czyli opłaty za prowadzenie rachunku, podstawową kartę płatniczą i przelewy internetowe, można doliczyć się już siedmiu propozycji „prawie a darmo”. Tylko w Nest Banku („BIZnest Konto”) autentycznie nie zapłacimy nic. 

Przy minimalnych obwarowaniach (w danym miesiącu jedna transakcja kartą, transakcje na kilkaset złotych lub kilkutysięczne saldo na koncie) rachunek za 0 zł oferują Volkswagen Bank („Plus Konto Biznes”), mBank („mBiznes Standard”), Idea Bank („Konto Firma To Ja”), Deutsche Bank („dbNET Biznes”), BOŚ Bank („Konto Elastyczne Taryfa Oszczędna”) i Envelo Bank („EnveloKonto Firmowe”). 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]