Finanse

Bankowanie zrobiło się fajniejsze

Fot. Shutterstock

Upowszechnianie się aplikacji mobilnych, promocje dobrane pod danego przedsiębiorcę, różne ułatwienia w codziennym prowadzeniu biznesu, jak choćby terminale płatnicze – to zmiany, jakie zachodzą ostatnio w ofertach banków dla MSP. Łyżką dziegciu jest jednak konieczność czytania tego, co napisano drobnym druczkiem, oraz odnośników, które nie chcą zniknąć z umów i tabel opłat. 

Na początek dobra wiadomość: prowadzenie firmowego rachunku jest nieco tańsze niż jeszcze kilkanaście miesięcy temu. Zauważają to bodaj wszyscy, którzy obserwują, co w trawie piszczy, jeśli chodzi o oferty sektora bankowego dla MSP. Ale mają też kilka zastrzeżeń. 

Zero zeru nierówne

– Na razie tylko nieliczne banki proponują rachunki firmowe za „bezwarunkowe 0 zł”. Nie można jednak tego mylić z ofertą konta naprawdę za 0 zł, co oznacza brak jakichkolwiek opłat za jego użytkowanie. Takich kont na rynku praktycznie nie ma – zauważa Katarzyna Rostkowska, ekspert portalu Bankier.pl. Niemniej, biorąc pod uwagę jedynie trzy najważniejsze kryteria, czyli opłaty za prowadzenie rachunku, podstawową kartę płatniczą i przelewy internetowe, można doliczyć się już siedmiu propozycji „prawie a darmo”. Tylko w Nest Banku („BIZnest Konto”) autentycznie nie zapłacimy nic. 

Przy minimalnych obwarowaniach (w danym miesiącu jedna transakcja kartą, transakcje na kilkaset złotych lub kilkutysięczne saldo na koncie) rachunek za 0 zł oferują Volkswagen Bank („Plus Konto Biznes”), mBank („mBiznes Standard”), Idea Bank („Konto Firma To Ja”), Deutsche Bank („dbNET Biznes”), BOŚ Bank („Konto Elastyczne Taryfa Oszczędna”) i Envelo Bank („EnveloKonto Firmowe”). 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Nr 2 (41) LUTY 2019
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty

Czy przenieść firmę za granicę