Finanse

Programy sektorowe: gry wideo

Fot. Materiały prasowe

Producenci gier komputerowych to uprzywilejowany sektor, jeśli chodzi o programy publiczne skierowane do konkretnych branż. Możliwości zdobycia finansowania było tu w ostatnich latach sporo i przynajmniej część z nich będzie dalej dostępna. Na horyzoncie pojawiają się też nowe propozycje. Niestety, przyszłość najważniejszego programu jest niepewna. 

Mowa o GameINN, w ramach działania 1.2 POIR. Skorzystało z niego już ok. 80 firm, do których trafiło ponad 200 mln zł. To są pieniądze na projekty badawczo-rozwojowe, które mogą polegać na stworzeniu prototypu nowej gry, na doskonaleniu gier już istniejących lub na rozwoju technologii towarzyszących (co cieszyło się zresztą wyjątkową popularnością). Pojęcie „gry wideo” rozumiano szeroko. Środki zostały przyznane m.in. na takie przedsięwzięcia, jak symulator warunków panujących na Marsie jako narzędzie dydaktyczne oraz deweloperskie (firma One More Level, 1,9 mln zł dotacji), stworzenie analitycznego systemu bazującego na telemetrii, w celu udoskonalenia procesu projektowania i analizowania zachowań użytkownika w grach w wirtualnej rzeczywistości (firma Superbright, 2,4 mln zł) czy opracowanie rozwiązań dla niezależnej językowo komunikacji i interakcji społecznych w środowisku VR, na potrzeby wieloosobowej kooperacyjnej gry fantasy role playing (Anshar Studios, 2,8 mln zł). 

Niestety, ostatni konkurs w ramach GameINN miał miejsce w 2017 r. W tym go nie było i nie będzie, a przyszły stoi pod znakiem zapytania. Powód? Zainteresowanie było tak duże, że zdecydowaną większość budżetu (zaplanowanego na ten program do 2023 r.) już rozdysponowano. 

Nie jest to definitywna przeszkoda, ponieważ NCBR może zdecydować o podwyższeniu puli. Czy tak się stanie, dowiemy się dopiero pod koniec tego roku. Wtedy też ewentualnie zostanie podany termin kolejnego naboru. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?