Strategie

Bardzo fachowa nisza

Fot. Materiały prasowe

Solidny fach w ręku bywa dziś lepszą gwarancją otrzymania dobrej i pewnej pracy niż wyższe wykształcenie. To powód, dla którego rozkwita biznes uczący konkretnych umiejętności, w odpowiedzi na potrzeby rynku pracy.  Przyciąga też zaintrygowanych mieszczuchów. Warszawa staje się zagłębiem takich firm. 

Firma UltraMaszyna uczy szycia, a także handluje tkaninami i wyposażeniem krawieckim. Jej początki sięgają 2011 r. – i Łodzi, gdzie działała przez pierwsze dwa lata. Ewa Wójcik, jej właścicielka, uruchomiła ją, skorzystawszy z 20 tys. zł unijnej dotacji. – Studiowałam na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, na Wydziale Projektowania Ubioru. Zauważyłam, że przyszli projektanci nie do końca wiedzą, jak szyć i konstruować ubrania. Mieli pomysły, ale często nie umieli ich zrealizować – wspomina. 

Pod okiem krawca

Ewę szyć nauczyła mama, Jolanta, która sama zajmowała się szyciem i sprzedażą maszyn krawieckich. – W ten sam sposób zaczęłam zbierać pierwsze zlecenia. – opowiada. Po pewnym czasie dorabianie przerodziło się w regularny biznes. – Pracowałam razem z mamą. Zaczęłyśmy dostawać coraz więcej pytań o naukę szycia. Postanowiłyśmy więc ją dodatkowo zaoferować. Kiedy ogłosiłyśmy nabór, chętni zapchali wiadomościami skrzynkę pocztową. Wtedy zrozumiałam, że z domowej produkcji lepiej przerzucić się na warsztaty. 

Wkrótce, w 2013 r., UltraMaszyna przeniosła się do Warszawy. Dziś zatrudnia 15 osób. – Modę na samodzielne szycie napędza rosnąca liczba hobbystów, a zarazem  – paląca potrzeba rynku, na którym brakuje osób z fachem w ręce – mówi Wójcik. Stąd zróżnicowana oferta jej firmy: dla pasjonatów, szyjących na własne potrzeby, i dla osób, które chcą założyć działalność gospodarczą jako krawcy lub się przekwalifikować. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]