Strategie

Bardzo fachowa nisza

Fot. Materiały prasowe

Solidny fach w ręku bywa dziś lepszą gwarancją otrzymania dobrej i pewnej pracy niż wyższe wykształcenie. To powód, dla którego rozkwita biznes uczący konkretnych umiejętności, w odpowiedzi na potrzeby rynku pracy.  Przyciąga też zaintrygowanych mieszczuchów. Warszawa staje się zagłębiem takich firm. 

Firma UltraMaszyna uczy szycia, a także handluje tkaninami i wyposażeniem krawieckim. Jej początki sięgają 2011 r. – i Łodzi, gdzie działała przez pierwsze dwa lata. Ewa Wójcik, jej właścicielka, uruchomiła ją, skorzystawszy z 20 tys. zł unijnej dotacji. – Studiowałam na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, na Wydziale Projektowania Ubioru. Zauważyłam, że przyszli projektanci nie do końca wiedzą, jak szyć i konstruować ubrania. Mieli pomysły, ale często nie umieli ich zrealizować – wspomina. 

Pod okiem krawca

Ewę szyć nauczyła mama, Jolanta, która sama zajmowała się szyciem i sprzedażą maszyn krawieckich. – W ten sam sposób zaczęłam zbierać pierwsze zlecenia. – opowiada. Po pewnym czasie dorabianie przerodziło się w regularny biznes. – Pracowałam razem z mamą. Zaczęłyśmy dostawać coraz więcej pytań o naukę szycia. Postanowiłyśmy więc ją dodatkowo zaoferować. Kiedy ogłosiłyśmy nabór, chętni zapchali wiadomościami skrzynkę pocztową. Wtedy zrozumiałam, że z domowej produkcji lepiej przerzucić się na warsztaty. 

Wkrótce, w 2013 r., UltraMaszyna przeniosła się do Warszawy. Dziś zatrudnia 15 osób. – Modę na samodzielne szycie napędza rosnąca liczba hobbystów, a zarazem  – paląca potrzeba rynku, na którym brakuje osób z fachem w ręce – mówi Wójcik. Stąd zróżnicowana oferta jej firmy: dla pasjonatów, szyjących na własne potrzeby, i dla osób, które chcą założyć działalność gospodarczą jako krawcy lub się przekwalifikować. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Nr 2 (41) LUTY 2019
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty

Czy przenieść firmę za granicę