Wydarzenia

Spotkanie biznesu w Łowiczu

Fot. Materiały prasowe

Na początku września odbyło się Międzynarodowe Łowickie Forum Gospodarcze oraz Startup Sprint Łowicz. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu „Łowicz – centrum przetwórstwa rolno-spożywczego” współfinansowanego przez RPO WŁ na lata 2014–2020.

Konferencja rozpoczęła się wykładem inauguracyjnym Bartosza Filipa Malinowskiego, który opowiedział o internecie ludzi i nowych możliwości. Przedstawił źródła innowacyjnych poszukiwań dzięki crowdsourcingowi i crowdfundingowi. Poruszono także problematykę wyzwań i perspektyw rozwoju branży sektora rolno-spożywczego, w szczególności współpracy dużych przedsiębiorstw ze startupami oraz włączenia polskich podmiotów z tej branży w międzynarodowy łańcuch wartości.

Bardzo dużo uwagi w ostatnim czasie poświęca się tematyce młodych przedsiębiorstw z potencjałem rozwojowym. Powstaje wiele programów i inicjatyw na poziomie zarówno krajowym, jak i regionalnym, wspierających takie aktywności. Istnieją także liczne instrumenty kapitałowe, które są skierowane do przedsiębiorczości startupowej. Jedną z takich inicjatyw jest projekt SkyHub Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, który jest oficjalnym hubem innowacji województwa łódzkiego. Reprezentujący urząd Michał Izydorczyk przedstawił modele wsparcia lokalnych startupów poprzez spotkania networkingowe. Przedstawiciel Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej opowiedział z kolei o doświadczeniach wyniesionych z pilotażowego programu akceleracyjnego Startup Spark, którego zamierzeniem było łączenie dużych firm z małymi i ułatwianie współpracy między nimi. EIT Food zaprezentowała natomiast kilka planowanych inicjatyw, które mogą doskonale uzupełnić ofertę rynkową dla startupów.

Tym, co wzbudziło prawdziwe emocje i zdominowało dyskusję panelową, był sposób, w jaki można wspierać młode przedsiębiorstwa, i pytanie, czy w ogóle należy je wspierać. Czy dobry produkt jest w stanie zaistnieć na rynku bez zewnętrznego źródła finansowania? Michał Szymański oraz Dawid Adach z MDBootstrap na swoim przykładzie udowodnili, że można.

Kolejny panel poświęcony wyzwaniom branży rolno-spożywczej pokazał bardzo ciekawy i perspektywiczny obraz tego sektora. Jarosław Samsel, prezes firmy Agros Nova, przedstawił spektakularne wręcz osiągnięcia Grupy Maspex. Pozostali paneliści (Max Kuśmierek z Future Food oraz Ewelina Padziak z Plantalux) wskazali z kolei, jak dużo jeszcze obiecujących rozwiązań czeka branżę spożywczą i jak wiele można zrobić także z uwzględnieniem troski o środowisko.

Podczas dyskusji poruszony został również ciekawy wątek współpracy przy tworzeniu innowacji. Innowacyjne pomysły nie powstają w próżni, często jest to wysiłek i współpraca wielu środowisk w dążeniu do osiągnięcia wspólnego celu.

Kolejną częścią wydarzenia były warsztaty przeznaczone dla startupów. Pierwszy z nich został poświęcony tematyce projektowania nowych produktów w branży rolno-spożywczej przeznaczonych na eksport. Spotkanie prowadzili Max Kuśmierek, Michał Wojtaszek i Justyna Lenarczyk-Nicolae. Podczas warsztatu uczestnicy dowiedzieli się, jakie czynniki wpływają na sukces nowego produktu. Eksperci przekazali informacje, o czym należy pamiętać przy wprowadzaniu produktu na rynek zagraniczny. Na koniec grupy opracowały prototyp produktu z dużym potencjałem.

Drugi warsztat dotyczył opracowywania modeli współpracy pomiędzy dużymi przedsiębiorstwami a startupami. Prowadzącymi były Maja Wasilewska i Elżbieta Sikorska. Kamil Janiszewski z rozpoznawalnej już poza Polską firmy Listonic podzielił się swoimi doświadczeniami w rozpoczynaniu drogi do sukcesu i opowiedział, w jaki sposób współpraca z dużymi firmami ułatwiła tę drogę. To był doskonały punkt wyjścia do rozpoczęcia dyskusji na temat tego, jaki jest profil „typowego” przedstawiciela dużej firmy i „typowego” startupowca. Zbudowanie tych dwóch sylwetek uzmysłowiło uczestnikom, jak bardzo te profile mogą się różnić i jak duży nakład sił musi zostać poniesiony, aby wypracować narzędzia ułatwiające współpracę.

Zwieńczeniem forum był występ znakomitej wokalistki jazzowej Doroty Miśkiewicz. Całość wydarzenia poprowadził wywodzący się z Łowicza redaktor Paweł Płuska.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]