Wydarzenia

Forum Ekonomiczne w Krynicy: Ostatni dzień

Fot. Biuro Prasowe Forum Ekonomicznego w Krynicy

Trzeci dzień Forum upłynął pod znakiem dyskusji na temat głównych problemów i wyzwań współczesności.

Otwierała go plenarna debata na temat brexitu i przyszłości Unii Europejskiej. W czasie spotkania padły ważne deklaracje: brytyjski ambasador w Polsce – Jonathan Knott – stwierdził, że do końca roku gotowy będzie ostateczny tekst porozumienia w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Jednocześnie zapewnił, że polscy obywatele utrzymają w jego kraju obecne prawa: pobytu, do pracy czy do ochrony socjalnej. 

Rozmawiano również o kwestiach bardziej lokalnych. Szef resortu gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk zapowiedział opracowanie do końca roku programu budowy zbiorników retencyjnych w każdej gminie. Pozwoliłoby to Polsce, w ramach walki z suszą i jej skutkami, zatrzymać dwa razy większą, niż obecnie, część wody spływającej do Bałtyku. Z kolei reprezentanci samorządów z naszego i ościennych krajów dyskutowali o zagospodarowywaniu terenów poprzemysłowych, zaś w czasie panelu na temat relacji między biznesem a polityką Marcin Warchoł z Ministerstwa Sprawiedliwości przedstawił wizję prawa, które w przypadku dużych inwestycji zapobiegałoby wykorzystywaniu podwykonawców przez koncerny budowlane.

W strefie PFR odbyła się Startup Session Elite, podczas której przed komisją ekspercką zaprezentowały się ciekawe startupy. 13 z nich wybrano spośród tych, które zgłosiły się poprzez specjalny formularz, a 17 wygrało udział w Forum Ekonomicznym podczas ścieżek Startup Session na wcześniejszych konferencjach organizowanych przez Instytut Studiów Wschodnich. Duże zainteresowanie wzbudził m.in. Outlet Spożywczy. Jest to platforma pozwalająca hurtowniom spożywczym sprzedawać żywność z niedługo mijającym terminem ważności, co zapobiega jej marnowaniu. Uwagę zwróciły również firma 1000realities z Krakowa zajmująca się szkoleniami VR i rozszerzoną rzeczywistością w ryzykownych dla życia zawodach, a także startup Laparo, który tworzy specjalistyczne symulatory do szkolenia lekarzy, zwłaszcza chirurgów.

MyCompany Polska 04/2019
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Czy przenieść firmę za granicę

Dobre auto na niskie raty