Wydarzenia

Forum Ekonomiczne w Krynicy: Ostatni dzień

Fot. Biuro Prasowe Forum Ekonomicznego w Krynicy

Trzeci dzień Forum upłynął pod znakiem dyskusji na temat głównych problemów i wyzwań współczesności.

Otwierała go plenarna debata na temat brexitu i przyszłości Unii Europejskiej. W czasie spotkania padły ważne deklaracje: brytyjski ambasador w Polsce – Jonathan Knott – stwierdził, że do końca roku gotowy będzie ostateczny tekst porozumienia w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Jednocześnie zapewnił, że polscy obywatele utrzymają w jego kraju obecne prawa: pobytu, do pracy czy do ochrony socjalnej. 

Rozmawiano również o kwestiach bardziej lokalnych. Szef resortu gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk zapowiedział opracowanie do końca roku programu budowy zbiorników retencyjnych w każdej gminie. Pozwoliłoby to Polsce, w ramach walki z suszą i jej skutkami, zatrzymać dwa razy większą, niż obecnie, część wody spływającej do Bałtyku. Z kolei reprezentanci samorządów z naszego i ościennych krajów dyskutowali o zagospodarowywaniu terenów poprzemysłowych, zaś w czasie panelu na temat relacji między biznesem a polityką Marcin Warchoł z Ministerstwa Sprawiedliwości przedstawił wizję prawa, które w przypadku dużych inwestycji zapobiegałoby wykorzystywaniu podwykonawców przez koncerny budowlane.

W strefie PFR odbyła się Startup Session Elite, podczas której przed komisją ekspercką zaprezentowały się ciekawe startupy. 13 z nich wybrano spośród tych, które zgłosiły się poprzez specjalny formularz, a 17 wygrało udział w Forum Ekonomicznym podczas ścieżek Startup Session na wcześniejszych konferencjach organizowanych przez Instytut Studiów Wschodnich. Duże zainteresowanie wzbudził m.in. Outlet Spożywczy. Jest to platforma pozwalająca hurtowniom spożywczym sprzedawać żywność z niedługo mijającym terminem ważności, co zapobiega jej marnowaniu. Uwagę zwróciły również firma 1000realities z Krakowa zajmująca się szkoleniami VR i rozszerzoną rzeczywistością w ryzykownych dla życia zawodach, a także startup Laparo, który tworzy specjalistyczne symulatory do szkolenia lekarzy, zwłaszcza chirurgów.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]