Wydarzenia

Forum Ekonomiczne w Krynicy: Premier Litwy Saulius Skvernelis Człowiekiem Roku

Fot. Biuro Prasowe Forum Ekonomicznego w Krynicy

Drugi dzień Forum upłynął pod znakiem nowych technologii. Przyznano również nagrodę Człowieka Roku.

W czasie debaty poświęconej usługom finansowym w cyfrowym świecie zastanawiano się, czy fintechy stanowią konkurencję dla tradycyjnych banków i ubezpieczycieli. Obecni na spotkaniu prezesi zainteresowanych firm prognozowali połączenie się fintechów z dużymi instytucjami, które zaczęły korzystać z ich rozwiązań.

Podczas debaty na temat zagrożenia rynku pracy przez robotyzację Gabriele Simoncini z Włoch wezwał do radykalnego przekształcenia systemu edukacji, a zwłaszcza uniwersytetów, porzucenia myśli o budowaniu elit narodu i skupienia się na kształceniu młodych międzynarodowych specjalistów, mogących skutecznie pokierować zmianami w technologiach na globalnym rynku. Z kolei Oleg Dubicz z Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej przestrzegał przed automatyzacją wojska i wojnami hybrydowymi, które wynoszą wojnę na zupełnie nowy poziom, czego ofiarą pada już obecnie jego kraj.

W strefie Polskiego Funduszu Rozwoju organizacja Startup Poland zaprezentowała wyniki najnowszego raportu na temat polskiego rynku startupów. Pisaliśmy już o tym wczoraj. Teraz tylko dodamy, że jednym z zaskakujących wniosków jest obalenie twierdzenia, że należy przeciwdziałać tzw. drenażowi mózgów z Polski. Jak się bowiem okazuje, aż 50 proc. twórców polskich startupów mieszkało kiedyś za granicą, co wielokrotnie było dla nich głównym impulsem do tworzenia innowacyjnych projektów.

Również w strefie PFR rozmawiano o rodzimym rynku gier komputerowych. W spotkaniu uczestniczył premier Mateusz Morawiecki, który zapowiedział program wspierania tego rynku, m.in. ulg podatkowych dla gier zawierających określone elementy kulturowe czy wsparcie edukacji programistów lub scenarzystów.

Wieczorem, w budynku Pijalni, podczas uroczystej gali wręczono nagrody Forum za miniony rok. Człowiekiem Roku został premier Litwy Saulius Skvernelis, m.in. za budowanie współpracy energetycznej i transportowej między naszymi krajami. Jak mówił wręczający nagrodę premier Morawiecki, pogłębienie się relacji między Polską a Litwą jest zasługą osobistego zaangażowania Skvernelisa i jego dążeń do wznowienia historycznej współpracy między obydwoma narodami. Statuetkę Firmy Roku otrzymał Polski Fundusz Rozwoju. Wygłaszający laudację minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podkreślał m.in. jego udział w realizacji wielu rządowych projektów, jak odkupienie PKO Banku Polskiego czy programy wsparcia dla MSP. Laurem Organizacji Roku uhonorowano Polską Akcję Humanitarną.

MyCompany Polska 04/2019
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Czy przenieść firmę za granicę

Dobre auto na niskie raty