Wydarzenia

Forum Ekonomiczne w Krynicy: Premier Litwy Saulius Skvernelis Człowiekiem Roku

Fot. Biuro Prasowe Forum Ekonomicznego w Krynicy

Drugi dzień Forum upłynął pod znakiem nowych technologii. Przyznano również nagrodę Człowieka Roku.

W czasie debaty poświęconej usługom finansowym w cyfrowym świecie zastanawiano się, czy fintechy stanowią konkurencję dla tradycyjnych banków i ubezpieczycieli. Obecni na spotkaniu prezesi zainteresowanych firm prognozowali połączenie się fintechów z dużymi instytucjami, które zaczęły korzystać z ich rozwiązań.

Podczas debaty na temat zagrożenia rynku pracy przez robotyzację Gabriele Simoncini z Włoch wezwał do radykalnego przekształcenia systemu edukacji, a zwłaszcza uniwersytetów, porzucenia myśli o budowaniu elit narodu i skupienia się na kształceniu młodych międzynarodowych specjalistów, mogących skutecznie pokierować zmianami w technologiach na globalnym rynku. Z kolei Oleg Dubicz z Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej przestrzegał przed automatyzacją wojska i wojnami hybrydowymi, które wynoszą wojnę na zupełnie nowy poziom, czego ofiarą pada już obecnie jego kraj.

W strefie Polskiego Funduszu Rozwoju organizacja Startup Poland zaprezentowała wyniki najnowszego raportu na temat polskiego rynku startupów. Pisaliśmy już o tym wczoraj. Teraz tylko dodamy, że jednym z zaskakujących wniosków jest obalenie twierdzenia, że należy przeciwdziałać tzw. drenażowi mózgów z Polski. Jak się bowiem okazuje, aż 50 proc. twórców polskich startupów mieszkało kiedyś za granicą, co wielokrotnie było dla nich głównym impulsem do tworzenia innowacyjnych projektów.

Również w strefie PFR rozmawiano o rodzimym rynku gier komputerowych. W spotkaniu uczestniczył premier Mateusz Morawiecki, który zapowiedział program wspierania tego rynku, m.in. ulg podatkowych dla gier zawierających określone elementy kulturowe czy wsparcie edukacji programistów lub scenarzystów.

Wieczorem, w budynku Pijalni, podczas uroczystej gali wręczono nagrody Forum za miniony rok. Człowiekiem Roku został premier Litwy Saulius Skvernelis, m.in. za budowanie współpracy energetycznej i transportowej między naszymi krajami. Jak mówił wręczający nagrodę premier Morawiecki, pogłębienie się relacji między Polską a Litwą jest zasługą osobistego zaangażowania Skvernelisa i jego dążeń do wznowienia historycznej współpracy między obydwoma narodami. Statuetkę Firmy Roku otrzymał Polski Fundusz Rozwoju. Wygłaszający laudację minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podkreślał m.in. jego udział w realizacji wielu rządowych projektów, jak odkupienie PKO Banku Polskiego czy programy wsparcia dla MSP. Laurem Organizacji Roku uhonorowano Polską Akcję Humanitarną.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]