Wydarzenia

Forum Ekonomiczne w Krynicy: Czy koniec silników spalinowych jest przesądzony?

Fot. Shutterstock

Według corocznego globalnego badania KPMG najważniejszym trendem na rynku motoryzacyjnym do 2025 r. będą samochody elektryczne oparte na ogniwach paliwowych.

Podczas zorganizowanego w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy panelu „Elektromobilność, gaz, wodór – jak w praktyce wygląda zastosowanie alternatywnych źródeł napędów pojazdów i czy na pewno koniec silników spalinowych jest przesądzony” eksperci rozważali m.in. punkt widzenia rodzimych użytkowników „zielonych” pojazdów, szczególnie flotowych, odpowiadających u nas za większość zakupów nowych samochodów. Wskazywano m.in. na bariery, jak wysokie ceny aut elektrycznych i słabo rozwinięta, związana z nimi infrastruktura. Nic dziwnego, że aż 77 proc. menedżerów branży motoryzacyjnej uważa, że silniki spalinowe jeszcze długo będą miały u nas dużo większe znaczenie niż elektryczne.

Eksperci podkreślali też, że choć koszty eksploatacji pojazdów z napędem alternatywnym są niższe, nie równoważy to ich dużo wyższej ceny. Stąd pytanie o skalę zaangażowania państwa w zachęcanie Polaków do ich nabywania. W pierwszych dwóch kwartałach 2018 r. zarejestrowano u nas 672 auta elektryczne, a np. w Niemczech 30 tys. Pod koniec pierwszego półrocza było też w naszym kraju jedynie 110 szybkich ładowarek dla takich aut, 23 stacje ładowania CNG i LNG i żadnej stacji ładowania FCEV.

Co prawda, zainteresowaniu wozami z alternatywnymi napędem powinno w Polsce sprzyjać wprowadzenie w tym roku zwolnienia z akcyzy nabycia samochodów elektrycznych czy też zerowej stawki akcyzy na CNG i LNG. Jednak te przepisy musi jeszcze zaakceptować Komisja Europejska.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]