Wypatrzone przez ŚWIDERKA

Po chińskich smartfonach – czas chińskich aut?

Rys. Andrzej Wieteszka

Chińskie firmy samochodowe są na najlepszej drodze, aby powtórzyć sukces swoich rodaków – producentów smartfonów. Tak przynajmniej twierdzą eksperci zajmujący się rynkiem motoryzacyjnym. 

Gdy popatrzymy na pierwszą piątkę największych światowych producentów smartfonów, to poza koreańskim Samsungiem i amerykańskim Apple od dłuższego czasu widzimy trzy chińskie firmy. Najsilniejszą pozycję ma Huawei, który chce zostać globalnym numerem jeden. Na kolejnych miejscach gracze co jakiś czas się zmieniają. W ostatnich kilku kwartałach o czwartą pozycję walczą Xiaomi z Oppo, ale jeszcze rok temu zamiast Oppo w prestiżowej pierwszej piątce był Vivo, zaś przed kilku laty – Lenovo i ZTE. 

W ciągu paru lat Chińczycy na rynku smartfonów zajęli miejsca, które wcześniej należały do firm z Finlandii, Szwecji, USA czy Japonii. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]