Wypatrzone przez ŚWIDERKA

Po chińskich smartfonach – czas chińskich aut?

Rys. Andrzej Wieteszka

Chińskie firmy samochodowe są na najlepszej drodze, aby powtórzyć sukces swoich rodaków – producentów smartfonów. Tak przynajmniej twierdzą eksperci zajmujący się rynkiem motoryzacyjnym. 

Gdy popatrzymy na pierwszą piątkę największych światowych producentów smartfonów, to poza koreańskim Samsungiem i amerykańskim Apple od dłuższego czasu widzimy trzy chińskie firmy. Najsilniejszą pozycję ma Huawei, który chce zostać globalnym numerem jeden. Na kolejnych miejscach gracze co jakiś czas się zmieniają. W ostatnich kilku kwartałach o czwartą pozycję walczą Xiaomi z Oppo, ale jeszcze rok temu zamiast Oppo w prestiżowej pierwszej piątce był Vivo, zaś przed kilku laty – Lenovo i ZTE. 

W ciągu paru lat Chińczycy na rynku smartfonów zajęli miejsca, które wcześniej należały do firm z Finlandii, Szwecji, USA czy Japonii. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

MyCompany Polska 04/2019
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Czy przenieść firmę za granicę

Dobre auto na niskie raty