Raport: Finansowanie firm

Panorama rynku faktoringu

Fot. Shutterstock

W czasach prosperity faktoring zapewnia szybki zastrzyk gotówki, pomagając firmie utrzymać się na wysokich obrotach, a gdy sytuacja jest kryzysowa, zabezpiecza ją przed utratą płynności finansowej. Na dojrzałych rynkach ma też wiele różnych form. Polskie MSP zaczynają mieć do tego wyboru dostęp. 

Od 2011 r. rynek faktoringu pędzi u nas w górę w co najmniej dwucyfrowym tempie. W 2017 r. łączne obroty członków Polskiego Związku Faktorów wyniosły 185 mld zł, o 30 mld więcej niż w 2016 r. Po tę usługę chętnie dziś sięgają małe firmy, którym, choćby dzięki rozwojowi technologii, ma ona coraz więcej do zaoferowania. Bardzo prawdopodobne, że to właśnie zwrócenie się ku MSP stoi za tym, że w 2017 r. polski rynek faktoringu rósł najszybciej w Europie. – Staje się on rynkiem rozwiniętym, widać to po rozmiarach transakcji finansowanych za pomocą tego rozwiązania – mówi Tomasz Rodak, dyrektor sprzedaży w Bibby Financial Services. Wedle jego obliczeń  w krajach nasyconych już tego typu usługami, jak Holandia czy Wielka Brytania, wartość transakcji zabezpieczonych faktoringiem stanowi 12–13 proc. ich PKB. W Polsce jest to na razie 8,5 proc., ale gonimy czołówkę. 

Pełny, niepełny, mieszany i zwrotny

Jako metoda zabezpieczania transakcji handlowych faktoring ma tę przewagę nad ubezpieczeniem, że jest znacznie tańszy. Do tego przedsiębiorca dostaje pieniądze od razu, w formie zaliczki (zwykle 80–90 proc. kwoty na fakturze), a nie dopiero wtedy, gdy pojawi się kłopot z niespłacanym długiem. Jednak jeśli ryzyko związane z danym odbiorcą jest naprawdę duże (ze względu choćby na rynek, na jakim on działa), dobrze jest, mimo wszystko, rozważyć ubezpieczenie. Faktorowi sprzedajemy bowiem problem nie tyle z kontrahentem, który może się w ogóle nie wywiązać ze swoich zobowiązań, ile z takim, który może się z tym spóźnić. A często chodzi tylko o to, by nie czekać na płatność i szybko dysponować gotówką. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]