Raport: Finansowanie firm

Źródła i źródełka

Fot. Shutterstock

Po pieniądze z zewnątrz sięgnęło w ostatnim czasie 43 proc. polskich MSP, które najczęściej korzystają z własnego kapitału. Czasem nie mają wyjścia, bo wciąż im na przykład trudniej o kredyt niż w większości europejskich krajów. Ale oferta finansowania zewnętrznego coraz lepiej dostosowuje się u nas do potrzeb mniejszych firm. 

Zacznijmy od sposobu pozyskania pieniędzy, który zwykle pierwszy przychodzi na myśl: kredytów i pożyczek. Przy czym potocznie uważa się, że jedne i drugie są tym samym, a to nie do końca prawda. 

Kredytu może udzielić tylko bank, zawsze za opłatą (najczęściej w formie odsetek) i na konkretny cel, a kredytodawca może sprawdzić, czy uzyskane środki faktycznie na ów cel przeznaczamy. Strony muszą ponadto zawrzeć pisemną umowę, regulowaną przez Prawo bankowe. Natomiast pożyczkę może dać nam każdy, także osoba prywatna, niekoniecznie odpłatnie, i nie mamy obowiązku określać, na co ją wykorzystamy. Poza tym nie dotyczy tylko pieniędzy (jak w przypadku kredytu). Jej przedmiotem może być choćby samochód. Samą umowę (regulowaną przez Kodeks cywilny) można zawrzeć również ustnie, jeśli jej wartość nie przekracza 1 tys. zł. 

KREDYTY BANKOWE

Ich oferta jest już całkiem szeroka. Od pewnego czasu zmienia się bowiem podejście banków do małych firm. Jeszcze trzy, cztery lata temu właściciel mikrofirmy czy początkujący przedsiębiorca zazwyczaj nie miał szans na tego rodzaju finansowanie, jeśli nie posiadał twardych zabezpieczeń, jak np. nieruchomość. Dziś banki nadal trzymają węża w kieszeni, ale łagodniejszego – choć wciąż aż 19 proc. wniosków MSP jest odrzucanych, głównie z powodu braku zdolności kredytowej (w Niemczech, według Global Business Monitor, tylko 10 proc.). Niemniej banki zaczęły wreszcie uwzględniać specyfikę i pewną niestabilność niewielkiej firmy. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

25 najlepszych polskich startupów

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?