Nowe Technologie

Nadchodzi dekada sztucznej inteligencji

Fot. Shutterstock

Ponad połowa polskich firma uważa, że wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) oraz rzeczywistości wirtualnej (VR) w biznesie będzie powszechne w ciągu następnej dekady – wynika z raportu TomTom Telematics, dostawcy rozwiązań telematycznych w Europie.

Badanie zostało przeprowadzone wśród menedżerów z siedmiu europejskich krajów, w tym z Polski. Najwięcej ankietowanych (odpowiednio 51 i 52 proc.) uznało, że technologiami, które za 10 lat będą już standardem w firmach, są sztuczna inteligencja oraz rzeczywistość wirtualna. Ta pierwsza będzie wykorzystywana do automatyzacji procesów administracyjnych oraz usług typu „wirtualny asystent”. Druga z kolei posłuży do symulacji procesów biznesowych, projektowania produktów oraz ułatwi szkolenie personelu.

Jak podkreślają eksperci, wdrożenie nowych technologii nie jest jednak łatwe. Prawie połowa polskich menedżerów (45 proc.) obawia się, że może mieć trudność z dotrzymaniem kroku nowoczesnym zmianom technologicznym. Aż 80 proc. z nich uważa ponadto, że przedsiębiorstwa, które nie wdrożą cyfrowych rozwiązań, będą bardziej narażone na ryzyko nieprzetrwania na rynku.

– Przedsiębiorcy powinni być świadomi tempa zmian i uważnie obserwować rozwiązania i procesy, które pomogą zwiększyć konkurencyjność – od inteligentnej mobilności i powiązanych z nią technologii po zaawansowane systemy produkcji i projektowania. Wiele z dzisiejszych nowych technologii w przyszłości stanie się standardem – mówi Dariusz Terlecki, dyrektor sprzedaży TomTom Telematics Polska.

Badanie zostało przeprowadzone wśród 1400 menedżerów średniego i wyższego szczebla, po 200 z każdego z krajów: Anglii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Włoch, Holandii i Polski.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]