Moim zdaniem

Konkrety zamiast deklaracji

Fot. Michał Mutor

Na tegorocznej konferencji Impact wyjątkowo licznie pojawili się przedstawiciele rządu. To dobrze, bo temat przewodni – perspektywy rozwoju gospodarki cyfrowej w Polsce – jest ważny, biorąc pod uwagę, jak daleko odskakuje nam świat, a przy tym wiadomo, że bez zaangażowania i wsparcia polityków konieczne turboprzyspieszenie w tej dziedzinie się nie uda. 

Premier Morawiecki przekonywał, że mamy realne szanse doszlusować do czołówki, o czym świadczą np. znakomite warunki do rozwoju startupów z Polski i zza granicy stworzone m.in. dzięki inicjatywom rządowym. Poza przyjaznym ekosystemem możemy pochwalić się ułatwieniami w dostępie do finansowania obiecujących rozwiązań technologicznych. Chodzi o PFR Ventures, w zamyśle bardzo potrzebny projekt, który ma związane ręce polityką KNF. Na szczęście ostatnie zmiany w Komisji dają nadzieję na likwidację absurdów i powstanie przyjaznych rozwiązań legislacyjnych, od dawna stosowanych w krajach, które innowacje traktują priorytetowo. 

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zachwalał swoją reformę uczelni, a minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz przedstawiła rządowy plan powołania Fundacji Platformy Przemysłu Przyszłości, który ma pozwolić Polsce wsiąść do rozpędzonego już pociągu „Rewolucja 4.0”. Minister cyfryzacji Marek Zagórski roztaczał zaś wizję ekspansji technologii 5G, która do 2025 r. ma stać się standardem w największych polskich miastach. 

Wizje sympatyczne, choć przedsiębiorcy, z którymi rozmawiałam, w większości mówili, że zamiast deklaracji woleliby usłyszeć konkrety. Sam Impact ma jednak formułę zwartych, szybko po sobie następujących paneli dających szansę raczej na zaprezentowanie kierunków niż na rzetelną debatę o szczegółach. A że w nich tkwi wiadomo co, poczekajmy, jak uda się realizacja tych szczytnych planów. 

 

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]