Kuchnia

Cenniejsza niż złoto

Fot. Shutterstock

Czekolada jest wciąż najczęściej przez nas  wybieranym rodzajem słodyczy. To również jeden z niewielu już produktów spożywczych, o których smaku i jakości decydują naturalne składniki  i wyjątkowy, tradycyjny proces przetwarzania. 

Kupując czekoladę, coraz częściej myślimy nie tylko o jej walorach smakowych, ale także o tym, czy jej spożycie będzie korzystne dla naszego zdrowia. W rezultacie rośnie sprzedaż czekolad gorzkich (nawet o 9 proc. rocznie) i organicznych – wytwarzanych z produktów naturalnych. Najważniejsze w tym wszystkim jest oczywiście kakao. 

Od fermentacji do chłodzenia

Niezależnie od tego, czy wytwarza się ją za pomocą wielkiej linii produkcyjnej, czy w małej manufakturze, produkcja czekolady zawsze zaczyna się od ziaren kakaowca. I to w nich tkwi tajemnica jej smaku. Odwiedzając warszawską Manufakturę Czekolady, jedno z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie powstaje ona od początku do końca, można dowiedzieć się, że ziarna kakao z Ekwadoru dają w smaku nuty kwiatowe, te z Dominikany – cytrusowe, pełne garbników i tanin, a z Ghany – orzechowe, nugatowe i karmelowe. Ziarna kakaowca po zerwaniu są poddawane krótkiemu etapowi fermentacji, po czym się je suszy i takie właśnie, w jutowych workach, trafiają do odbiorców na całym świecie. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Nr 5 (44) MAJ 2019
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Czy przenieść firmę za granicę

Dobre auto na niskie raty