Kuchnia

Cenniejsza niż złoto

Fot. Shutterstock

Czekolada jest wciąż najczęściej przez nas  wybieranym rodzajem słodyczy. To również jeden z niewielu już produktów spożywczych, o których smaku i jakości decydują naturalne składniki  i wyjątkowy, tradycyjny proces przetwarzania. 

Kupując czekoladę, coraz częściej myślimy nie tylko o jej walorach smakowych, ale także o tym, czy jej spożycie będzie korzystne dla naszego zdrowia. W rezultacie rośnie sprzedaż czekolad gorzkich (nawet o 9 proc. rocznie) i organicznych – wytwarzanych z produktów naturalnych. Najważniejsze w tym wszystkim jest oczywiście kakao. 

Od fermentacji do chłodzenia

Niezależnie od tego, czy wytwarza się ją za pomocą wielkiej linii produkcyjnej, czy w małej manufakturze, produkcja czekolady zawsze zaczyna się od ziaren kakaowca. I to w nich tkwi tajemnica jej smaku. Odwiedzając warszawską Manufakturę Czekolady, jedno z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie powstaje ona od początku do końca, można dowiedzieć się, że ziarna kakao z Ekwadoru dają w smaku nuty kwiatowe, te z Dominikany – cytrusowe, pełne garbników i tanin, a z Ghany – orzechowe, nugatowe i karmelowe. Ziarna kakaowca po zerwaniu są poddawane krótkiemu etapowi fermentacji, po czym się je suszy i takie właśnie, w jutowych workach, trafiają do odbiorców na całym świecie. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty