Wypatrzone przez ŚWIDERKA

Energetyka na baterie

Rys. Andrzej Wieteszka

Stan Australia Południowa jest energetycznym poligonem. Wszystko za sprawą wielkiej litowo-jonowej baterii wybudowanej tam przez Teslę. Bateria ta ma za sobą pierwsze robocze lato, czyli okres wzmożonego popytu na prąd, a energetycy zebrali w tym czasie unikalne doświadczenia. 

Bateria Tesli ma 100 MW mocy i gromadzi 129 MWh energii. Gdy jesienią zeszłego roku oddawano ją do użytku, była największym takim rozwiązaniem na świecie. Od samego początku budziła olbrzymie zainteresowanie. Nie tylko ze względu na swą wielkość czy to, że była budowana na zamówienie przez znaną z kultowych samochodów elektrycznych Teslę, ale także dlatego, że Elon Musk obiecał, iż powstanie w rekordowym tempie. Gdyby nie zdążono na czas, jej właściciel dostałby ją  w prezencie. 100-dniowy termin budowy został dotrzymany, co natychmiast odbiło się szerokim echem na świecie. A 50 mln dol. wpłynęło do kasy Tesli. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]