Finanse

Programy sektorowe: zdrowie i medycyna

Fot. Shutterstock

Porządkując ofertę programów publicznych (głównie unijnych) pod kątem branż, przyglądamy się kolejnemu sektorowi, czyli „zdrowiu”. Ta kategoria pojawia się w wielu programach jako priorytetowa. I choć nie przekłada się to w podobnym stopniu na specjalne konkursy dla firm, w najbliższym czasie szykuje się ciekawy nabór. 

Chodzi o InnoNeuroPharm, jeden z tzw. programów sektorowych stworzonych w ramach działania 1.2 PO Innowacyjny Rozwój. W konkursie jest do rozdania 230 mln zł na badania i rozwój, a o dotację będzie się można ubiegać od sierpnia do października. Ale nie jest to propozycja dostępna dla wszystkich. Aplikować nie będą mogły projekty z województwa mazowieckiego – wyczerpanie się tzw. koperty mazowieckiej to zresztą problem, który dotyczy całego PO IR. 

Możliwe też, że w obecnej perspektywie finansowej jest to ostatnia okazja, by pozyskać większą kwotę na rozwijanie leku lub opracowanie nowej terapii. Wprawdzie nie ma na razie w tej sprawie jednoznacznej deklaracji NCBR, a harmonogramy konkursów na przyszły rok powstaną dopiero jesienią, ale wszystkich goni czas. Na najcenniejsze projekty w tej branży potrzeba go zwykle więcej niż w innych sektorach gospodarki, więc może się okazać, że organizowanie takiego konkursu za rok nie będzie już miało sensu. 

Firmy chcące skorzystać z InnoNeuroPharm muszą przede wszystkim przedstawić projekt wpisujący się w agendę tego programu. Czyli w jeden z takich obszarów badawczych, jak innowacyjne produkty lecznicze czy technologie ich wytwarzania albo np. innowacyjne metody rehabilitacji chorych w neuromedycynie (więcej na ten temat w ramce). Zgłaszane projekty powinny mieć ponadto wartość od 1 do 40 mln zł. 

 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]