Strategie

Już 20 petard znad Wisły

SALESmanago – 26. miejsce w rankingu „Financiel Times”. Fot. Materiały prasowe

Tym razem już 20 firm z Polski trafiło do prestiżowego rankingu „The Financial Times”  – FT 1000 obejmującego tysiąc najszybciej rosnących przedsiębiorstw w Europie. Rok temu było ich w tym zestawieniu tylko sześć. Cztery znalazły się w nim po raz kolejny, przy czym jedna awansowała. 

Ruchy w górę i w dół dotyczą praktycznie wszystkich, którzy ponownie trafiają do tego zestawienia, np. zeszłoroczny triumfator, niemiecki startup HelloFresh (dostawy zdrowego jedzenia), spadł na miejsce 18. Z kolei lidera obecnego rankingu, brytyjskiej firmy Deliveroo (dostarcza posiłki na wynos), w FT 1000 z 2017 r. w ogóle nie było. Lecz dotyczył on tych, którzy osiągnęli największy wzrost przychodów w latach 2012–2015, a ta spółka powstała w 2013 r. Startujące od zera i udane przedsięwzięcia zwiększają swe zarobki szybko, jednak Deliveroo przyspieszyła (w latach 2013–2016, których dotyczy aktualny ranking) aż o 107 117 proc., zostawiając innych daleko w tyle. Druga na liście firma Thermondo z Niemiec (modernizacja ogrzewania) urosła o 10 878 proc. 

Do tegorocznego zestawienia zakwalifikowały się przedsiębiorstwa z 22 europejskich państw z 31 branych pod uwagę. Jednak zdominowały je spółki z Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. Jest ich, odpowiednio: 259, 194 i 156. Dobrze też poszło Hiszpanom i Włochom. Firm znad Wisły jest 20. Ale to i tak przeszło 3-krotny wzrost w stosunku do poprzedniego rankingu. Nasz wynik jest też lepszy niż Szwedów (17 spółek), Finów (sześć), Belgów (pięć), Szwajcarów (trzy) i krajów z naszego regionu: Czech i Rumunii (po cztery firmy), Węgier (dwie) i Bułgarii (jedna). 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Nr 2 (41) LUTY 2019
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty

Czy przenieść firmę za granicę