Strategie

Już 20 petard znad Wisły

SALESmanago – 26. miejsce w rankingu „Financiel Times”. Fot. Materiały prasowe

Tym razem już 20 firm z Polski trafiło do prestiżowego rankingu „The Financial Times”  – FT 1000 obejmującego tysiąc najszybciej rosnących przedsiębiorstw w Europie. Rok temu było ich w tym zestawieniu tylko sześć. Cztery znalazły się w nim po raz kolejny, przy czym jedna awansowała. 

Ruchy w górę i w dół dotyczą praktycznie wszystkich, którzy ponownie trafiają do tego zestawienia, np. zeszłoroczny triumfator, niemiecki startup HelloFresh (dostawy zdrowego jedzenia), spadł na miejsce 18. Z kolei lidera obecnego rankingu, brytyjskiej firmy Deliveroo (dostarcza posiłki na wynos), w FT 1000 z 2017 r. w ogóle nie było. Lecz dotyczył on tych, którzy osiągnęli największy wzrost przychodów w latach 2012–2015, a ta spółka powstała w 2013 r. Startujące od zera i udane przedsięwzięcia zwiększają swe zarobki szybko, jednak Deliveroo przyspieszyła (w latach 2013–2016, których dotyczy aktualny ranking) aż o 107 117 proc., zostawiając innych daleko w tyle. Druga na liście firma Thermondo z Niemiec (modernizacja ogrzewania) urosła o 10 878 proc. 

Do tegorocznego zestawienia zakwalifikowały się przedsiębiorstwa z 22 europejskich państw z 31 branych pod uwagę. Jednak zdominowały je spółki z Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. Jest ich, odpowiednio: 259, 194 i 156. Dobrze też poszło Hiszpanom i Włochom. Firm znad Wisły jest 20. Ale to i tak przeszło 3-krotny wzrost w stosunku do poprzedniego rankingu. Nasz wynik jest też lepszy niż Szwedów (17 spółek), Finów (sześć), Belgów (pięć), Szwajcarów (trzy) i krajów z naszego regionu: Czech i Rumunii (po cztery firmy), Węgier (dwie) i Bułgarii (jedna). 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]