Finanse

62 proc. firm z sektora MSP finansuje rozwój ze środków własnych

Fot. Shutterstock

Podstawowym sposobem inwestowania przedsiębiorstw jest wciąż wykorzystanie środków własnych – wynika z opublikowanego przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) raportu dotyczącego finansowania biznesu w Polsce. To głównie oszczędności z zysków osiągniętych w latach poprzednich i aktualnie wygospodarowane środki.

Stosunkowo niewielką, choć rosnącą rolę w finansowaniu firm odgrywają źródła zewnętrzne: środki zwrotne i bezzwrotne. Wśród tych ostatnich na szczególną uwagę zasługują pieniądze z funduszy celowych Unii Europejskiej. Jak jednak wynika z raportu, tylko nieduży odsetek przedsiębiorców uważa, że stosunkowo łatwo można je pozyskać. Aż 43 proc. jest zdania, że procedura ubiegania się o nie jest stanowczo zbyt skomplikowana. A wśród przedsiębiorców, którzy dofinansowania nie otrzymali, chociaż się o nie ubiegali, niezadowolonych z procedur jest aż 72 proc.

Istotną, chociaż jeszcze w niewielkim stopniu wykorzystywaną możliwością finansowania rozwoju oraz inwestycji są kredyty bankowe. Przegląd ofert kredytowych poszczególnych banków wskazuje, że jest ona bogata i zróżnicowana. Wygląda jednak na to, ze przedsiębiorcy wciąż z dużą ostrożnością podchodzą do zaciągania poważnych zobowiązań.

Coraz większą popularnością wśród przedsiębiorców cieszą się różne formy leasingu. W 2017 r. firmy leasingowe sfinansowały aktywa o wartości 67,8 mld zł, z tego aż 71 proc. podmiotów, które z nich skorzystały, stanowiły firmy mikro i małe. Większość finansowanych aktywów stanowiły pojazdy, transport ciężki oraz maszyny i urządzenia.

Stopniowo rośnie również popularność faktoringu, chociaż w ubiegłym roku skorzystało z niego jedynie 14 proc. przedsiębiorców z branży MSP. Ma on tę zaletę, że pozwala rozwiązać jeden z głównych problemów przy prowadzeniu działalności, a mianowicie likwiduje zatory płatnicze, z którymi boryka się aż 81 proc. mikro, małych i średnich firm. W 2017 r. firmy faktoringowe wykupiły wierzytelności na ogólną kwotę 185 mld zł.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]