Prawo i podatki

Jak z rodziną dobrze wyjść... na podatkach

Fot. Shutterstock

Przedsiębiorca może dobrze wyjść z rodziną nie tylko na zdjęciu, ale także od strony podatkowej. Przy czym zatrudnienie małżonka lub niepełnoletniego jeszcze dziecka będzie dla niego mniej opłacalne, niż gdyby dał pracę komuś z pozostałych krewnych. Przynajmniej z punktu widzenia niektórych przepisów. 

Można zatrudnić żonę, ale...

Właściciel firmy może przyjąć do pracy swojego małżonka – nie ma co do tego formalnych przeszkód. Powinien jednak mieć na uwadze, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) nie pozwalają mu zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu pensji, jaką by mu wtedy wypłacał. W efekcie – nie pomniejszyłaby ona podatku płaconego przez przedsiębiorcę. Co więcej, dotyczy to także sytuacji, gdy małżonkowie mają rozdzielność majątkową lub są w separacji. Ograniczenie to obowiązuje również w przypadku małżonków osób będących wspólnikami spółek osobowych, niemających osobowości prawnej (np. spółki jawnej). 

Podobnie jest, gdy w grę wchodzi zatrudnienie własnego małoletniego dziecka, np. podczas wakacji. Przedsiębiorca nie zaliczy jego zarobków do kosztów uzyskania przychodu i tym samym nie obniży swojego podatku. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

MyCompany Polska 01/2019
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty

Czy przenieść firmę za granicę