Prawo i podatki

Jak z rodziną dobrze wyjść... na podatkach

Fot. Shutterstock

Przedsiębiorca może dobrze wyjść z rodziną nie tylko na zdjęciu, ale także od strony podatkowej. Przy czym zatrudnienie małżonka lub niepełnoletniego jeszcze dziecka będzie dla niego mniej opłacalne, niż gdyby dał pracę komuś z pozostałych krewnych. Przynajmniej z punktu widzenia niektórych przepisów. 

Można zatrudnić żonę, ale...

Właściciel firmy może przyjąć do pracy swojego małżonka – nie ma co do tego formalnych przeszkód. Powinien jednak mieć na uwadze, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) nie pozwalają mu zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu pensji, jaką by mu wtedy wypłacał. W efekcie – nie pomniejszyłaby ona podatku płaconego przez przedsiębiorcę. Co więcej, dotyczy to także sytuacji, gdy małżonkowie mają rozdzielność majątkową lub są w separacji. Ograniczenie to obowiązuje również w przypadku małżonków osób będących wspólnikami spółek osobowych, niemających osobowości prawnej (np. spółki jawnej). 

Podobnie jest, gdy w grę wchodzi zatrudnienie własnego małoletniego dziecka, np. podczas wakacji. Przedsiębiorca nie zaliczy jego zarobków do kosztów uzyskania przychodu i tym samym nie obniży swojego podatku. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?