Motoryzacja

U progu elektrycznej rewolucji

Fot. Materiały prasowe

Mimo że liczba samochodów elektrycznych na drogach nie rośnie w zastraszającym tempie, mówi się o nich coraz więcej. Rządy państw europejskich tworzą specjalne programy, koncerny motoryzacyjne proponują wciąż nowe modele na prąd, a koncerny paliwowe rozwijają stosowną infrastrukturę. Transport na prąd: nie „czy”, lecz „kiedy”?

Powiedzmy szczerze: Polska nie jest liderem elektromobilności. Cele są jednak bardzo ambitne. Jak zapewniał premier Mateusz Morawiecki, w 2025 r. po polskich drogach ma jeździć ponad milion aut elektrycznych oraz ok. 3 tys. autobusów na prąd, a już w 2020 r. powinno funkcjonować ok. 6 tys. punktów ładowania. Czy to realne? Biorąc pod uwagę obecną sytuację na naszym rynku – bardzo trudne. W całym 2017 r. sprzedano w Polsce niespełna 500 elektrycznych aut. I mimo że to wynik trzykrotnie lepszy niż w 2016 r., do miliona wciąż sporo brakuje. 

Niełatwo będzie również dogonić inne państwa europejskie, choćby naszych zachodnich sąsiadów, którzy w pierwszym kwartale 2018 r. sprzedali 17 574 samochody elektryczne oraz hybrydy ładowane z gniazdka, spychając z fotela lidera bezkonkurencyjnych do tej pory Norwegów. Na liście najczęściej wybieranych modeli znalazły się BMW i3 oraz Nissan Leaf. Rzecz jasna to w dużej mierze pokłosie skandalu z silnikami Diesla, wiązanego przede wszystkim z producentami samochodów z Niemiec. Niechęć Europejczyków do aut na olej napędowy potwierdzają jednak szersze statystyki. Według danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów (ACEA) w pierwszym kwartale sprzedaż samochodów na prąd wzrosła o 35 proc., a hybryd ładowanych z gniazdka – o 47 proc. W tym samym czasie popyt na diesle zmalał o 17 proc. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

25 najlepszych polskich startupów

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?