Zarządzanie

Sposób na tych ze środka peletonu

Fot. Shutterstock

Jeśli przeciętny pracownik zaczyna dawać z siebie nie 50, a 65 proc. energii i zaangażowania, to zysk dla firmy jest większy, niż gdy daje z siebie wszystko ten, kto już i tak pracuje na 90 proc. Ale właśnie tych najliczniejszych średniaków jest bardzo trudno zmotywować. Sposobem na to może być grywalizacja. 

O grywalizacji, zwanej też gamifikacją, mówi się co najmniej od dekady. Po mechanikę gier, najczęściej komputerowych, sięga się, aby wpływać na zachowania ludzi (i osiągać pożądane efekty) albo np. oceniać ich reakcje i umiejętności. Dotyczy to coraz większej liczby dziedzin: od edukacji przedszkolnej czy segregowania odpadów po rekrutację pracowników bądź działania marketingowe. Elementy grywalizacji można przy tym stosować, nie ponosząc dużych kosztów. W rezultacie jej rynek rośnie błyskawicznie. W skali globalnej od 2013 r. średnio o 67 proc. rocznie – podaje amerykańska firma P&S Market Research. 

Gdzieniegdzie grywalizacja zadomowiła się już na dobre, w tym także w obszarze zarządzania pracownikami. – Jest obecnie jednym z najpopularniejszych trendów dotyczących motywowania ludzi i wzmacniania ich zaangażowania – mówi Piotr Bobryk, dyrektor marketingu i rozwoju w firmie Motivation Direct. – Pomaga też w podnoszeniu ich umiejętności oraz integrowaniu ich w zespół. 

Niestety, często nie daje spodziewanych rezultatów, bo przedsiębiorstwa stosują ją, nie zastanowiwszy się wystarczająco, w jaki sposób miałaby służyć ich celom strategicznym, lub, co jest równie ważne, ignorują specyfikę ludzkiej natury. Bo grywalizacja musi być z jednej strony, mocno sprzęgnięta z konkretnymi biznesowymi potrzebami, a z drugiej – być dostosowana do potrzeb jej uczestników. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?