Finanse

Programy sektorowe: na lądzie i na wodzie

Fot. East News

Rozpoczynamy cykl poświęcony funduszom publicznym (głównie unijnym) przeznaczonym na rozwój konkretnych branż. Tu pieniędzy jest może i mniej, ale rywalizacja o nie też jest znacznie słabsza niż w wielu innych programach. Dziś bliżej przyglądamy się propozycjom dla sektora stoczniowego i motoryzacyjnego. 

Głównym instrumentem służącym do rozdzielania funduszy dla branż jest działanie 1.2 Programu Operacyjnego Innowacyjny Rozwój (PO IR). I w jego ramach trwają właśnie dwa konkursy: do końca czerwca wnioski o dofinansowanie w programie INNOship mogą składać firmy z przemysłu stoczniowego, a do 10 lipca, w INNOMOTO – przedsiębiorstwa z sektora motoryzacyjnego. W pierwszym przypadku łączna pula pieniędzy na dotacje wynosi 120 mln zł, a w drugim – 300 mln zł. Wysokość przyznanej kwoty w indywidualnym przypadku zależy od kategorii ubiegającej się o nią firmy (mikro, mała, średnia czy duża) oraz od tego, jaką część wydatków w projekcie stanowią badania, a jaką prace rozwojowe (muszą być i jedne, i drugie). 

Dofinansowanie można pozyskać na przedsięwzięcia naukowo-badawcze, które wpisują się w jeden z obszarów wymienionych w dokumentacji konkursowej. Na przykład w przypadku INNOship takich obszarów, dość szeroko zakrojonych, jest pięć, a dotyczą one m.in. innowacyjnych metod i narzędzi wspierających procesy projektowania czy eksploatacji jednostek pływających lub też tworzenia nowatorskich konstrukcji obiektów nadbrzeża. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]