Finanse

Programy sektorowe: na lądzie i na wodzie

Fot. East News

Rozpoczynamy cykl poświęcony funduszom publicznym (głównie unijnym) przeznaczonym na rozwój konkretnych branż. Tu pieniędzy jest może i mniej, ale rywalizacja o nie też jest znacznie słabsza niż w wielu innych programach. Dziś bliżej przyglądamy się propozycjom dla sektora stoczniowego i motoryzacyjnego. 

Głównym instrumentem służącym do rozdzielania funduszy dla branż jest działanie 1.2 Programu Operacyjnego Innowacyjny Rozwój (PO IR). I w jego ramach trwają właśnie dwa konkursy: do końca czerwca wnioski o dofinansowanie w programie INNOship mogą składać firmy z przemysłu stoczniowego, a do 10 lipca, w INNOMOTO – przedsiębiorstwa z sektora motoryzacyjnego. W pierwszym przypadku łączna pula pieniędzy na dotacje wynosi 120 mln zł, a w drugim – 300 mln zł. Wysokość przyznanej kwoty w indywidualnym przypadku zależy od kategorii ubiegającej się o nią firmy (mikro, mała, średnia czy duża) oraz od tego, jaką część wydatków w projekcie stanowią badania, a jaką prace rozwojowe (muszą być i jedne, i drugie). 

Dofinansowanie można pozyskać na przedsięwzięcia naukowo-badawcze, które wpisują się w jeden z obszarów wymienionych w dokumentacji konkursowej. Na przykład w przypadku INNOship takich obszarów, dość szeroko zakrojonych, jest pięć, a dotyczą one m.in. innowacyjnych metod i narzędzi wspierających procesy projektowania czy eksploatacji jednostek pływających lub też tworzenia nowatorskich konstrukcji obiektów nadbrzeża. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

MyCompany Polska 01/2019
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty

Czy przenieść firmę za granicę