Liderzy

W męskim świecie

Fot. Materiały prasowe

Anna Przewoźna, z wykształcenia prawniczka, stoi na czele firmy zajmującej się obróbką skrawaniem i projektowaniem narzędzi. W tym męskim świecie odniosła sukces. Nie byłby on jednak możliwy bez mądrego wsparcia rodziny. 

Początki Zakładów Mechanicznych Kazimieruk – Precision Parts sięgają 1958 r. i pierwszej maszyny – tokarki uniwersalnej – w małym zakładzie ślusarskim w okolicy Starego Rynku w Poznaniu. Józef Kazimieruk (dziadek Anny Przewoźnej) świadczył w nim usługi związane z obróbką metali i produkcją części. Popyt był tak duży, że szybko potrzebni byli pracownicy i kolejne urządzenia. W latach 60. ośmioosobowa załoga wytwarzała imadła ślusarskie czy części metalowe do samochodów i maszyn rolniczych – głównie dla lokalnych odbiorców. 

W latach 70. popularny warsztat przekształcił się w profesjonalny zakład obróbki skrawaniem. Pojawiły się kolejne tokarki, frezarki i wiertarki, a do 25-osobowej grupy pracowników dołączyli dwaj synowie Józefa – Tomasz i Tadeusz. Jednak w 1982 r. ich drogi się nieco rozeszły: stanęli na czele dwóch osobnych firm. Pierwsza, Zakłady Mechaniczne Tadeusz Kazimieruk kierowana przez ojca Anny Przewoźnej, zajęła się obróbką skrawaniem detali, jako narzędziownia obsługująca różne gałęzie przemysłu. Druga – prowadzona przez Józefa Kazimieruka i Tomasza – skupiła się na obróbce elementów wielkogabarytowych. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]