Gospodarka

Giełdy w dół w reakcji na kolejne dane z Chin

fot. AP/FOTOLINK/EAST NEWS

Azjatyckie i europejskie giełdy zareagowały spadkami na informacje o kolejnych słabszych od oczekiwań danych makroekonomicznych z Chin.

Tym razem były to informacje na temat inflacji konsumenckiej we wrześniu, która odnotowała poziom 1,6 proc. (wobec 2 proc. w sierpniu), co jest kolejnym sygnałem spadku popytu na Chińskim rynku. Analitycy oczekiwali poziomu 1,8 proc., który byłby i tak niższy od zakładanego w prognozach rządowych 3 proc. wzrostu cen.

Wcześniej, we wtorek, opublikowano dane o wymianie handlowej Chin we wrześniu. Import liczony w dolarach spadł aż o 20,4 proc. w stosunku do danych sprzed roku. Zmniejszył się także eksport Chin - we wrześniu tego roku był on niższy o 3,7 proc. niż przed rokiem.

W efekcie na Azjatyckich rynkach królowały dziś spadki – indeks Nikkei w Japonii na zamknięciu notował poziom w 17 907,39 pkt. - 1,8 proc. mniej niż na otwarciu sesji, Shanghai Composite spadł o 0,51 proc. do poziomu 3276,54, a w Hong Kongu indeks Hang Seng spadł o 0,61 proc. do poziomu 22460,16 pkt.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]