Prawo i podatki

Lepiej nie chować głowy w piasek

Fot. Shutterstock

Nawet 20 mln euro lub 4 proc. rocznych przychodów – tyle może kosztować firmę kara za nieprzestrzeganie nowych przepisów o ochronie danych osobowych. Tym, którzy martwią się nieuchronnością sankcji przewidzianych przez RODO, podpowiadamy, jak można spróbować je złagodzić, jeśli zdarzy się tzw. incydent. 

Działanie na ostatnią chwilę – to sport narodowy Polaków. Pokazał to także ranking opracowany przez W8 Data, w którym nasz kraj zajął trzecie miejsce w UE, jeśli chodzi o odsetek firm niedostosowanych do Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO). Ranking powstał pod koniec stycznia – wtedy niegotowych było w Polsce aż 52 proc. firm, a np. w Wielkiej Brytanii tylko 29 proc. Co prawda, jeszcze bardziej opieszałe były firmy z Hiszpanii, Francji, Włoch i Szwecji (ex aequo 1. i 2. miejsce), gdzie maruderów było ponad 70 proc. 

Miejmy jednak nadzieję, że 25 maja, gdy zaczną obowiązywać nowe przepisy, wszystkie polskie przedsiębiorstwa będą już do nich dostosowane. Dla tych, którzy nie zdążą – i to się wyda – nie będzie bowiem żadnej taryfy ulgowej z powodu tzw. pierwszego incydentu. Co do zasady, rozporządzenie zobowiązuje bowiem Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (PUODO) do nakładania kar, a nie jedynie stwarza mu taką możliwość. Konsekwencje będą więc nieuchronne, a kary administracyjne będą sięgać nawet 10 mln euro lub 2 proc. całkowitego rocznego obrotu firmy (osiągniętego łącznie na wszystkich rynkach, na których działa). W przypadku nieprzestrzegania nakazów orzeczonych przez organ nadzorczy może to być nawet 20 mln euro lub 4 proc. obrotu. Co gorsza, sankcje będzie można łączyć. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]